Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Meteorický roj Geminíd vrcholí v týchto dňoch

VEDA NA DOSAH

Meteorický roj Geminíd dosiahne maximum 13. decembra 2024 vo večerných hodinách, pozorovať ho však môžeme už niekoľko dní pred maximom, ale aj zopár dní po ňom.

Foto: Petr Horálek

Meteorický roj Geminíd. Zdroj: Petr Horálek/Fyzikální ústav v Opavě

V priebehu roka môžeme pozorovať hneď niekoľko meteorických rojov. Medzi hádam najznámejšie patria augustové Perzeidy. Záver roka na večernej oblohe patrí každoročne meteorickému roju Geminíd, ktorý sa radí medzi tie najaktívnejšie. Pripravte sa na nebeské divadlo, Geminidy totiž budú vrcholiť už v nasledujúcich dňoch. Na decembrovej oblohe vychádzajú už za večerného súmraku a počas noci stúpajú vysoko nad južný obzor, kde vrcholia po polnoci.

Najviac meteorov pritom možno očakávať medzi polnocou a 4.00 hod. V čase maxima aktivity je viac jasnejších meteorov, lebo hustejšie centrálne vlákno obsahuje väčšie zastúpenie väčších čiastočiek.

Ako píše astronóm Ján Svoreň v článku na portáli VEDA NA DOSAH: „Je to veľmi koncentrovaný roj, z fotografických pozorovaní vychádza priemer vlákna prachových častíc v priestore len na 22 miliónov kilometrov. Na porovnanie priemer meteorického roja Orioníd súvisiacich s periodickou Halleyho kométou je až 56 miliónov kilometrov.“ Viac sa o Geminidách dočítate v článku Jána Svoreňa.

Podmienky na pozorovanie Geminíd v roku 2024

Podmienky na pozorovanie Geminíd v roku 2024 nie sú optimálne. V tomto roku sa maximum očakáva v čase dorastajúceho Mesiaca, ktorý bude svojím jasom pozorovanie rušiť.

Mesiac krátko pred splnom bude nad obzorom takmer celú noc. Veľké percento Geminíd je však dostatočne jasných na to, aby boli pozorovateľné aj za nie celkom ideálnych podmienok, preto určite stojí za to pripraviť sa na nebeské divadlo.

Geminidy sa pohybujú v dráhe asteroidu MP 3200 Phaethon. Zdroj: iStockphoto.com

Geminidy sa pohybujú v dráhe asteroidu MP 3200 Phaethon. Zdroj: iStockphoto.com

Maximum nastane 13. decembra 2024

Maximum meteorického roja nastáva v roku 2024 v nočných hodinách 13. decembra. Pozorovať ich možno už od večerného súmraku.

Zvýšenú aktivitu, presahujúcu 50 meteorov za hodinu, je možné pozorovať aj počas nocí, ktoré predchádzajú maximu. Pozorovací interval je teda možné rozšíriť na obdobie nocí z 11. na 12. decembra, ako aj o noc nasledujúcu po maxime.

V najbližších dňoch bude aktivita Geminíd síce vrcholiť, každoročne sa však vzťahuje na dlhšie časové obdobie trvajúce takmer tri týždne, približne od 2. do 21. decembra. Niektoré zdroje dokonca hovoria o ešte dlhšom období, ktoré sa začína už 19. novembra a trvá až do Vianoc.

Z histórie pozorovania Geminíd

Materským telesom roja je planétka 3200 Phaethon, pravdepodobne bývalá a dnes už vyhasnutá kométa. Radiant roja sa nachádza východne od dvoch najjasnejších hviezd súhvezdia Blíženci, hviezd Castor a Pollux.

Dráha asteroidu 3200 Phaethon, po ktorej sa pohybujú aj prachové častice roja Geminíd, vo vnútornej Slnečnej sústave. Zdroj: universemagazine.com

Dráha asteroidu 3200 Phaethon, po ktorej sa pohybujú aj prachové častice roja Geminíd, vo vnútornej slnečnej sústave. Zdroj: universemagazine.com

Ako prvý si zvýšenú aktivitu meteorov vylietajúcich z radiantu všimol R. P. Greg (Manchester, Anglicko). Zaznamenal ju v dňoch 10. až 12. decembra v roku 1862. Nezávisle od neho v tom istom roku decembrový meteorický roj zachytili B. V. Marsh a A. C. Twiningom v USA. Len o rok neskôr hlásil meteory vylietajúce zo súhvezdia Blíženci počas noci z 12. na 13. decembra 1863 aj A. S. Herschel.

Ten zároveň informoval o trojici bolidov patriacej tomuto meteorickému roju, ktoré pozoroval v rokoch 1863 a 1864. V sedemdesiatych rokoch 19. storočia sa informácia o roji Geminíd postupne rozšírila a pozorovania pribúdali.

Frekvencia meteorického roja Geminíd

Prvý odhad frekvencie Geminíd pochádza z roku 1877. Hodinová frekvencia bola stanovená na 14 meteorov. K rovnakému výsledku dospeli v roku 1892 pozorovatelia v Anglicku v roku 1892. Súčasne zaznamenali, že množstvo jasných meteorov sa prakticky zdvojnásobilo v porovnaní s hodnotami získanými v roku 1877.

Pozorovatelia v Anglicku stanovili v roku 1896 hodinovú frekvenciu na 23 meteorov za hodinu. Zachytili ďalší nárast počtu jasných svetlozelených meteorov. Táto farba je pre meteory patriace do roja Geminíd typická a je daná ich chemickým zložením.

Hodnoty hodinových frekvencií, získané z pozorovaní v závere 19. storočia, sa počas 20. storočia stále zvyšovali. Spočiatku dosahovali 20 meteorov za hodinu, v tridsiatych rokoch už 50 meteorov a v štyridsiatych rokoch 60 meteorov. Na počiatku 21. storočia dosahovali hodinové frekvencie hodnôt okolo sto meteorov a v posledných rokoch sa bežne približujú k počtom medzi 120 a 140 meteorov za hodinu. Práve toto robí z meteorického roja Geminíd najsilnejší pravidelný roj vôbec.

Tipy na pozorovanie

Počas decembrových nocí treba počítať aj s možným výskytom inverzií, preto je najlepšie vydať sa do hôr. Vhodné je pozorovať oblohu z miesta bez stromov a domov, ktoré poskytuje dobrý rozhľad a je čo najďalej od svetelného znečistenia. Táto rada sa vzťahuje nielen na neďaleké lampy pouličného osvetlenia a vzdialenejšie veľké mestá, ale aj na frekventované cesty či displej mobilného telefónu. Oko si totiž musí zvyknúť na tmu.

Najlepšie sa úkaz sleduje poležiačky, odporúčame teda nejaké ležadlo či karimatku. Nepodceňujte mrazivé decembrové noci: vybavte sa čo najteplejším oblečením, spacím vakom a niekoľkými dekami. Obrňte sa trpezlivosťou, nečakajte, že uvidíte meteory po piatich minútach. Niekedy si treba počkať aj niekoľko hodín, pohľad na padajúce meteory však za to stojí!

Zdroj: Česká astronomická společnost, VNDČesko-Slovenská Astronomická tlačová agentúra

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky