Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Kométa Tsuchinshan-ATLAS odfotografovaná z Česka

VEDA NA DOSAH

Autorom fotografie kométy Tsuchinshan-ATLAS je astrofotograf Petr Horálek, ktorý sa teší na ďalšie zábery. Bude to veľké!

kométa s označením C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS na fotografii Petra Horálka.

Kométa s označením C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS na fotografii Petra Horálka. Canon Ra, Tamron 70-200 mm (200 mm), f2.8, ISO 100, 25 × 1,6 s; sledované na Vixen Polarie U. Zdroj: www.petrhoralek.com. Autor: Petr Horálek

Kométa s označením C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS je jedným z mimoriadne očakávaných nebeských úkazov roka 2024. V prípade, že pôjde o „veľkú kométu“, mala by byť veľmi pekne pozorovateľná aj voľným okom. Najoptimistickejšie predpovede dokonca sľubujú, že by mohla byť jasnejšia ako kométa NEOWISE z roku 2020.

Len pred pár dňami vydali vedci z Fyzikálneho ústavu Akadémie vied Českej republiky (AV ČR) nové výpočty týkajúce sa jasnosti kométy C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS, podľa ktorých by mohla byť mimoriadne jasná. Viac sa dočítate v našom článku, uverejnenom na portáli VEDA NA DOSAH.

V októbri budeme môcť kométu C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS pozorovať na večernej oblohe po západe Slnka. Ak sa naplnia optimistické predpovede o jej predpokladanej jasnosti, bude pozorovateľná voľným okom.

09Okt
Aktuálna snímka kométy zhotovená ráno 24. 9. 2024 pomocou ďalekohľadu FRAM na Observatóriu Pierra Augera v Argentíne. Farebná snímka vznikla zložením troch snímok zhotovených tromi rôznymi farebnými filtrami.
Iné | celý svet

Kométa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS – priamy prenos

Vďaka The Virtual Telescope Project budete môcť v reálnom čase sledovať kométu C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS. Kedy sa prenos začne Online...

Bude to veľké!

Najkrajšie fotografie kométy C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) pochádzajú momentálne z južnej pologule či južnejších zemepisných šírok.

Jednu z prvých snímok kométy nad územím Česka sa podarilo urobiť skúsenému astrofotografovi Petrovi Horálkovi. Ako s nadšením informoval na svojom facebookovom profile, kométu Tsuchinshan-ATLAS zaznamenal pri obci Velké Popovice v okrese Praha-východ v Stredočeskom kraji ráno v nedeľu 29. 9. 2024. „Dnes ráno sa mi opäť podarilo vyfotografovať kométu C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS z ČR (50 stupňov severne). Kométa rýchlo zjasňuje a jej chvost možno zachytiť aj za jasného svitania. Táto snímka zhotovená pri obci Velké Popovice je výrezom zo záberu 200 mm teleobjektívom, ale aj v malom triédri bola kométa majestátna,“ píše.

Podľa slov Petra Horálka to vyzerá tak, že kométa ešte zažiari, v októbri sa máme teda na čo tešiť. „Nemôžem sa dočkať ďalších dní, toto môže byť niečo naozaj veľké!“ uviedol v príspevku na sociálnej sieti.

Najlepšie viditeľná bude v októbri

V piatok 27. septembra 2024 preletela kométa príslním. Pesimistický scenár, podľa ktorého mala v blízkosti Slnka zhorieť, sa nenaplnil. Najlepšie podmienky na jej pozorovanie by mali byť práve v októbri. Astronómovia i laickí pozorovatelia s napätím očakávajú, ako sa situácia okolo kométy, ktorá má potenciál stať sa jedným z najzaujímavejších úkazov tohto roka, vyvinie.

Po prelete príslním sa bude kométa k Zemi ešte viac približovať a presunie sa na večernú oblohu. Práve v tomto období by mohla byť najlepšie pozorovateľná. V prípade, že kométa dosiahne naozaj veľkú jasnosť, mohla by sa dať v období od 10. októbra 2024 pozorovať asi 45 minút po západe Slnka extrémne nízko nad západným obzorom.

V dňoch po 10. októbri sa bude kométa postupne vzďaľovať od Slnka, a tak bude lepšie viditeľná čím ďalej, tým viac na tmavšej oblohe. Jej chvost by sa mohol dať pozorovať aj v čase, keď už samotná hlava kométy bude pod obzorom.

Najbližšie k Zemi bude 12. októbra 2024

Najbližšie k Zemi bude kométa 12. októbra 2024 dopoludnia, a to na vzdialenosť 0,472 astronomickej jednotky (necelých 71 miliónov kilometrov, teda približne 184-krát ďalej, ako je Mesiac od Zeme). Vtedy by sme ju mohli byť schopní pozorovať už veľmi nízko nad obzorom a za pokročilého súmraku. Ak bude mať vysokú jasnosť, mala by byť dobre pozorovateľná.

Najzaujímavejšie obdobie na pozorovanie kométy bude potom prebiehať až do konca októbra 2024. Vtedy sa už bude kométa od Zeme vzďaľovať a na oblohe bude postupne slabnúť. Zároveň sa bude vzďaľovať aj od Slnka a presúvať sa na tmavú oblohu. Po splne, ktorý nastane 18. októbra, nebude jej viditeľnosť na nočnej oblohe rušiť svit Mesiaca. Pozorovanie by tak mohlo rušiť už len svetelné znečistenie z miest či nepredvídateľné počasie.

Bez ďalekohľadu by mohla byť kométa pozorovateľná ešte do začiatku novembra 2024, malými ďalekohľadmi potom až do začiatku decembra 2024. V prípade, že bude kométa dostatočne jasná, ako predpovedajú optimistické výpočty, bude druhá polovica októbra 2024 tým najlepším obdobím na jej pozorovanie na večernej oblohe nad západným, neskôr juhozápadným obzorom.

Zdroj: FB Petr Horálek, Astro-novinky.eu, Slovenský zväz astronómov

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky