Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Japonská firma sa pokúsila pristáť so svojou sondou na Mesiaci, modul sa však zrútil

VEDA NA DOSAH

Zo zostupu sondy z orbity a z jej presunu k povrchu Mesiaca Japonci získali cenné dáta.

Sonda Hakuto-R mala pristáť na Mesiaci, modul sa však zrútil. Zdroj: iSpace

Sonda Hakuto-R mala pristáť na Mesiaci, modul sa však zrútil. Zdroj: iSpace

Japonská firma iSpace sa v utorok podvečer pokúsila so svojou sondou Hakuto-R pristáť na povrchu Mesiaca, modul sa však zrútil. Agentúre Reuters to potvrdili zástupcovia spoločnosti šesť hodín po tom, čo letová kontrola stratila so sondou spojenie. Modul sa s vysokou pravdepodobnosťou roztrieštil o povrch Mesiaca.

V prípade, že by misia bola úspešná, Japonsko sa mohlo stať štvrtou krajinou a iSpace prvou súkromnou spoločnosťou v histórii, ktorá kontrolovane dosadla na povrch Mesiaca. Zatiaľ sa to podarilo len Spojeným štátom, Rusku a Číne.

Spojenie sa krátko pred pristátím stratilo

Pristávací modul sa v utorok o 17.40 hod. SEČ zniesol z obežnej dráhy Mesiaca, kde krúžil zhruba v stokilometrovej výške, a odštartoval pristávaciu sekvenciu. Počas nej sa uskutočnil brzdiaci akt, pri ktorom sa zapálil hlavný pohonný systém pristávacieho modulu.

Pomocou série vopred nastavených príkazov modul upravil svoju polohu a znížil rýchlosť, aby mohol mäkko dosadnúť na povrch Mesiaca. Napokon však desať metrov nad kráterom Atlas v severovýchodnom kvadrante Mesiaca stratil kontakt s letovou kontrolou, ktorý sa už nepodarilo obnoviť.

Pristávací manéver spoločnosť iSpace vysielala naživo. Záznam si môžete pozrieť na tomto videu:

Získané dáta môžu využiť na ďalších misiách

Napriek neúspechu spoločnosť iSpace podľa slov jej zástupcov zo zostupu sondy z orbity a z jej presunu k povrchu Mesiaca aj tak získala cenné dáta, ktoré využije na ďalších misiách. Na druhej misii plánovanej na rok 2024 by firma chcela priviezť vlastný rover a v roku 2025 má spolupracovať so spoločnosťou Draper, aby na Mesiac odviezla náklad pre úrad NASA. Následne sa chce zamerať na vybudovanie trvalo obsadenej mesačnej kolónie do roku 2040.

Pristáť na Mesiaci nie je jednoduché

Pristáť na družici Zeme nie je vôbec také ľahké, ako by sa mohlo zdať. Potvrdzuje to napokon i celý rad stratených sond. Nárazom na mesačný povrch skončil aj pokus o pristátie izraelského súkromného stroja Be-rešit v roku 2019. V tom istom roku pri pristávacom manévri havarovala indická sonda Vikram. India vyslala k Mesiacu už v roku 2008 družicu Čandrájan-1. Rok nato ju vyhlásili za stratenú.

Modul Hakuto-R (v preklade Biely králik) vyniesla do vesmíru raketa Falcon 9 americkej spoločnosti SpaceX 5. decembra 2022 z floridského mysu Canaveral. Kozmická loď niesla aj malý lunárny rover Spojených arabských emirátov a japonský minirobot určený na pohyb v mesačnom prachu.

Zdroje: iDnes

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky