Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Gymnazistky zo Žiliny zaujali v medzinárodnej súťaži Pohľad na Slnko

VEDA NA DOSAH

V konkurencii šestnástich krajín získali druhé miesto za infografiku o magnetickom koberci Slnka a ohrievaní slnečnej koróny.

Infografika o magnetickom koberci a slnečnej korone. Autorky: Žiačky-Gymnazia-Varsavska v Žiline Zdroj: est-east.eu

Infografika o magnetickom koberci a ohrievaní slnečnej koróny od A. Podmanickej, V. Kováčovej a V. Sagálovej z Gymnázia Varšavská v Žiline, ktorá získala 2. miesto v medzinárodnej súťaži Pohľad na Slnko. Zdroj: est-east.eu

Do súťaže Pohľad na Slnko sa zapojilo 767 tímov (spolu 2859 študentov) zo 16 európskych krajín. Súťažiaci pracovali na vytvorení originálnej infografiky o Slnku. Účastníci poslali do súťaže spolu 514 prác, ktoré hodnotila porota zložená z vedcov, popularizátorov vedy a novinárov z Nórska, Talianska, Španielska a Írska. Všetky prihlásené práce porota označila za vynikajúce a široká verejnosť si ich bude môcť pozrieť v pripravovanej otvorenej online encyklopédii o Slnku – EST Solarpedia.

Súťaž organizoval Projekt Európskeho slnečného teleskopu (EST) v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied (SAV) a Astronomickým ústavom SAV.

O magnetickom koberci Slnka predtým nepočuli

Prvé miesto získali študenti z Ríma. Druhú najlepšiu infografiku, ktorá vysvetľuje, čo je magnetický koberec Slnka a v čom spočíva ohrievanie slnečnej koróny, vytvorili žiačky Gymnázia Varšavská v Žiline Anna Podmanická, Veronika Kováčová a Viktória Sagálová, ktoré sa do súťaže prihlásili pod vedením pedagogičky Márie Iványiovej.

„Od malička máme záujem o prírodovedné predmety, fyziku sme si obľúbili a každá nová vzdelávacia aktivita nás poteší. Finálny objekt skúmania nás zaujal svojou jedinečnosťou, keďže ešte ani jedna z nás nikdy predtým o magnetickom koberci Slnka nepočula, ale aj tak sa hlavnou hnacou silou stala vízia výhry zájazdu na Tenerife. Myšlienka dosiahnutia takéhoto výsledku na celoeurópskej úrovni nám prišla až neuveriteľná,“ úprimne priznali ocenené študentky a dodali, že kvôli pandémii bola ich tímová spolupráca odkázaná len na online stretnutia.

Zájazd na Tenerife spojený s návštevou Observatória del Teide je hlavnou výhrou pre tímy umiestnené na prvom a druhom mieste.

Infografika o gravitácii Slnka od študentov Gymnázia Terézie Vansovej v Starej Ľubovni.

Infografika o gravitácii Slnka od E. P. Petríkovej, K. Dudzika, F. Krafčíka a Z. Šidlovskej z Gymnázia Terézie Vansovej v Starej Ľubovni, ktorá sa v medzinárodnej súťaži Pohľad na Slnko dostala medzi pätnásť najlepších prác. Zdroj: est-east.eu

Zaujali aj gymnazisti zo Starej Ľubovne

V silnej konkurencii uspeli aj študenti z Gymnázia Terézie Vansovej v Starej Ľubovni, a to Ester Petrana Petríková, Krištof Dudzik, Filip Krafčík a Zuzana Šidlovská pod vedením pedagogičky Moniky Vilinovej. Ich infografika o gravitácii Slnka sa dostala medzi 15 najlepších prác.

„Tieto výsledky sú pre mňa jasným dôkazom, že naši študenti majú stále záujem o prírodné vedy a v tejto oblasti dokážu konkurovať okolitým krajinám. To je pre mňa ako astrofyzika úžasné zistenie. Naznačuje totiž, že astrofyzika sa na Slovensku ani v budúcnosti nestratí,“ skonštatoval Peter Gömöry, riaditeľ Astronomického ústavu SAV, ktorý obom tímom gratuluje k nádherným umiestneniam a ďakuje všetkým slovenským študentom, ktorí sa zapojili do súťaže Pohľad na Slnko. „Urobili nám totiž v projekte Európskeho slnečného ďalekohľadu veľmi dobré meno. A ktovie, možno práve niekto z nich bude raz ďalekohľad EST používať pre svoju vedeckú prácu,“ dodal na záver.

Kompletné výsledky súťaže, ako aj galéria najlepších infografík je dostupná na:
https://est-east.eu/contest-results.

Zdroj: TS SAV
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky