Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Fascinujúci záber z vesmíru ukazuje hmlovinu pripomínajúcu vlka

VEDA NA DOSAH

Hmlovina sa nachádza v súhvezdí Škorpión a od Zeme je vzdialená približne 5300 svetelných rokov.

Tento kozmický oblak, ktorý sa označuje aj ako hmlovina Temného vlka, bol zachytený na snímke s veľkosťou 283 miliónov pixelov pomocou ďalekohľadu VLT Survey Telescope (VST) na observatóriu Paranal, ESO v Čile.

Tento kozmický oblak, ktorý sa označuje aj ako hmlovina Temný vlk, bol zachytený na snímke s veľkosťou 283 miliónov pixelov pomocou ďalekohľadu VLT Survey Telescope (VST) na observatóriu ESO na Cerro Paranal v Čile. Zdroj: ESO Kredit: ESO/VPHAS+ team

Hmlovinu, ktorá sa označuje aj ako hmlovina Temný vlk (the Dark Wolf Nebula), zachytáva snímka s veľkosťou 283 milión pixelov, ktorá bola zhotovená pomocou ďalekohľadu VLT Survey Telescope (VST) na observatóriu ESO na Cerro Paranal v Čile. Snímka, ktorú uverejnilo Európske južné observatórium (ESO), vytvára ilúziu vlčej siluety na farebnom vesmírnom pozadí.

Hmlovina Temný vlk

Hmlovina Temný vlk sa nachádza v súhvezdí Škorpión v blízkosti stredu Mliečnej cesty. Od Zeme je vzdialená približne 5300 svetelných rokov. Uverejnená snímka zaberá na oblohe plochu zodpovedajúcu približne štyrom mesačným splnom. V skutočnosti je však súčasťou ešte väčšej hmloviny nazývanej Gum 55.

Objaviť hmlovinu Temný vlk na oblohe je, samozrejme, možné len vďaka tomu, že sa nachádza na jasnom pozadí. Snímka v pôsobivých detailoch ukazuje, ako vyniká hmlovina Temný vlk na pozadí žiarivých oblakov, v ktorých sa formujú hviezdy. Farebné oblaky sú tvorené prevažne plynným vodíkom a žiaria červenkastými tónmi, ktoré excituje intenzívne UV žiarenie vnútri rodiacich sa hviezd.

Temné hmloviny

Ak ste si mysleli, že tma sa rovná prázdnota, tak sa mýlite. Temné hmloviny sú chladné mračná kozmického prachu, ktoré sú také husté, že zatieňujú svetlo hviezd a ďalších objektov za nimi. Ako napovedá ich názov, na rozdiel od iných hmlovín nevyžarujú viditeľné svetlo.

Prachové zrnká v nich pohlcujú viditeľné svetlo a prepúšťajú len žiarenie väčších vlnových dĺžok, ako je napríklad infračervené svetlo. Astronómovia študujú tieto oblaky zmrznutého prachu, pretože sa v nich často nachádzajú novovznikajúce hviezdy.

Hmlovina Uhoľné vrece

Niektoré temné hmloviny, ako napríklad hmlovinu Uhoľné vrece (Coalsoak nebula), možno pozorovať aj voľným okom. Tieto hmloviny zohrávajú kľúčovú úlohu pri výklade oblohy prvých národov (anglicky First Nations) [1]. Hmlovina Temný vlk medzi ne nepatrí. Snímka bola vytvorená použitím dát z prehliadkového ďalekohľadu VST (VLT Survey Telescope), ktorý vlastní Národný astrofyzikálny ústav v Taliansku (Istituto Nazionale di Astrofisica, INAF) a je umiestnený na observatóriu ESO na Cerro Paranal v púšti Atacama v Čile. Ďalekohľad je vybavený špeciálne navrhnutou kamerou na mapovanie južnej oblohy vo viditeľnom svetle.

Fakty

Hmlovina Uhoľné vrece sa nachádza v súhvezdí Južný kríž na južnej oblohe. Od Slnka je vzdialená okolo 600 svetelných rokov.

Výsledná snímka je zostavená z mnohých snímok zhotovených v rôznom čase. Každá má pritom filter prepúšťajúci inú farbu svetla. Všetky snímky boli zhotovené v rámci projektu VST Photometric Hα Survey of the Southern Galactic Plane and Bulge (VPHAS+), ktorý skúmal približne 500 miliónov objektov v našej Mliečnej ceste.

Podobné pozorovania pomáhajú vedcom lepšie pochopiť životný cyklus hviezd v našej Galaxii a získané dáta sú verejne dostupné prostredníctvom vedeckého portálu ESO.

Poznámky
[1] Mapučovia v južnej časti stredného Čile nazývajú hmlovinu Uhoľné vrece pozoko (studňa) a Inkovia ju nazývali yutu (vták podobný jarabici).

Zdroj: TS ESO

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky