Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Do polovice septembra môžeme na oblohe pozorovať jasnú kométu Nišimura

VEDA NA DOSAH

Je to periodická kométa. Naposledy tu bola pred 489 rokmi a viditeľná by opäť mala byť až začiatkom roka 2431.

Kométa 2023 P1 Nishimura na snímke Eliota Hermana. Kométu zachytil 6. septembra nad Tucsonom v americkom štáte Arizona tesne pred svitaním.

Kométa C/2023 P1 (Nišimura) na snímke Eliota Hermana. Kométu zachytil 6. septembra 2023 nad Tucsonom v americkom štáte Arizona tesne pred svitaním. Zdroj: Spaceweather.com, Foto: Eliot Herman

Do polovice septembra môžeme na oblohe sledovať zvláštny úkaz. K Slnku sa čoraz viac približuje novoobjavená kométa, ktorú len nedávno, 11. augusta 2023, objavil japonský amatérsky astronóm Hideo Nišimura. Kométa nesie oficiálny názov C/2023 P1 (Nišimura).

Vzácny objav

Špecifikom kométy je, že ju môžeme pozorovať len pri západe alebo východe slnka. Pravdepodobne tejto okolnosti vďačí amatérsky astronóm Hideo Nišimura za jej objav. Svojou polohou na rannej oblohe počas svitania unikla pozornosti veľkých robotických ďalekohľadov. Kométa sa 17. septembra 2023 dostane do perihélia. K Slnku bude tak blízko, že môže dôjsť k rozpadu jej jadra.

Snímka Eliota Hermana zachytená 6. septembra 2023 ukazuje vplyv slnečnej aktivity a vetra na chvost kométy.

Snímka Eliota Hermana, zachytená 6. septembra 2023, ukazuje vplyv slnečnej aktivity a vetra na chvost kométy. Snímky boli zachytené pomocou astrografu Vixen VSD a fotoaparátu Nikon Z7II a spracované v programe Photoshop. Zdroj: Spaceweather.com, Foto: Eliot Herman

Už tretia kométa amatérskeho astronóma

Hideovi Nišimurovi sa kométu podarilo objaviť fotograficky svetelným objektívom f/3.0 Canon EOS 6D. Je to už v poradí tretia kométa, ktorú Nišimura objavil. Ako uvádza amatérsky astronóm Jakub Černý na stránke Českej astronomickej spoločnosti, takéto amatérske objavy sú vzácne a „šanca na objav je len pri kométach, ktoré sa zapália až vo veľkej blízkosti Slnka a uniknú tak hliadkovým systémom. Sú to zvyčajne periodické kométy, ktoré sa k Slnku pravidelne vracajú. Platí to aj pre kométu Nišimura, ktorá tu naposledy bola pred 489 rokmi. Nejde tak o hyperbolickú alebo medzihviezdnu kométu. Táto informácia je chybná a, bohužiaľ, objavila sa na mnohých miestach. Bola však založená na predbežnej dráhe kométy, jednej z mnohých, len z niekoľkých dní pozorovania, ktoré boli zaťažené obrovskou chybou. Slúžili len na nález kométy v ďalších dňoch, na spresnenie jej dráhy.“

Kedy ju možno pozorovať?

Kométu môžeme pozorovať už v týchto dňoch počas ranného súmraku „nízko nad obzorom blízko miesta, kde slnko vychádza“, uviedol amatérsky astronóm Jakub Černý na stránke Českej astronomickej spoločnosti.

V týchto dňoch sa bude nachádzať medzi súhvezdím Rak a Lev. Najlepšie a najľahšie sa dá pozorovať okolo 4.00 a 5.00 hod., keď je obloha ešte relatívne tmavá. Kométu možno nájsť o niečo vyššie a mierne naľavo od „rannej hviezdy“. V nadchádzajúcich dňoch bude čoraz nižšie pri obzore a na pozadí čoraz jasnejšej oblohy, čo môže sťažiť jej pozorovanie, zároveň však bude jej jas na ceste k Slnku silnieť.

Galériu aktuálnych aj starších snímok si možno pozrieť na portáli Spaceweather.com.

Najbližšie k Zemi

Najbližšie k našej planéte bude kométa 12. septembra 2023. Od Zeme bude vzdialená 125,4 milióna kilometrov. V dňoch 12. a 13. septembra 2023 by mala byť dostatočne jasná, vďaka čomu by mala byť na oblohe dobre viditeľná.

Dňa 12. septembra 2023 bude naposledy viditeľná ráno. Bude mať jas okolo 3,8 magnitúdy. Potom 13. septembra 2023 bude lepšie viditeľná večer, približne okolo 20.00 hod. SELČ v maxime jasnosti okolo 3 magnitúd. Vzhľadom na výšku nad obzorom nebude asi viditeľná voľným okom a na jej vyhľadanie budeme potrebovať aspoň malý ďalekohľad, môže mať však vyvinutý krátky jasný chvost.

Optimálne podmienky

Podľa Jakuba Černého sú optimálne podmienky na pozorovanie kométy niekde na vyvýšenom mieste s dobrou viditeľnosťou až k obzoru, smerom, kde vychádza a zapadá slnko. „Pozorovanie kométy je možné navyše len krátko po konci, pred začiatkom civilného súmraku,“ uviedol Černý.

Vývoj jasnosti po 13. septembri 2023

Podľa Černého môže kométa dosiahnuť aj oveľa väčšiu jasnosť, než ako sa predpovedá. Čím bližšie bude k Slnku, tým viac bude jej jadro vystavené vysokým teplotám, v dôsledku čoho môže dôjsť k jeho rozmrveniu, fragmentácii alebo k úplnému rozpadu. „Vo všetkých týchto prípadoch by došlo k zjasneniu o niekoľko magnitúd a k tvorbe jasného chvosta, ktorý sa potom bude zvoľna predlžovať. Taký vývoj je pravdepodobnejší po 13. septembri 2023. Má teda zmysel pokúsiť sa kométu pozorovať.“ Aktuálna jasnosť kométy sa dá sledovať na webovej stránke COBS.si.

Zdroj: Astro.cz, iMeteo.sk, NASA, Spaceweather.com

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky