Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Astronómovia spozorovali jasnú kométu s rohami. Zo Slovenska bude viditeľná budúci rok v júni

VEDA NA DOSAH

Kométu 12/Pons-Brooks zaznamenali vďaka náhlej erupcii, keď sa výrazne zväčšila a rozjasnila. Išlo o prvú pozorovanú erupciu za 69 rokov.

Kométa „s rohami“ 12P/Pons-Brooks sa aktuálne približuje k Zemi. Zdroj: SpaceWeather/Meteoweb

Kométa s „rohami“ 12P/Pons-Brooks sa aktuálne približuje k Zemi. Zdroj: SpaceWeather/Meteoweb

Astronómovia spozorovali len prednedávnom veľmi zvláštnu kométu s „rohami”, ktorá sa náhle zväčšila a rozjasnila. Išlo o kométu 12P/Pons-Brooks. V súčasnosti sa približuje k Zemi, na Slovensku si však na ňu budeme musieť ešte počkať.

Kométu 12P/Pons-Brooks spozorovali lovci komét, tím výskumníkov pod vedením Helen Usherovej z Open University v Cardiffe v anglickom Walese, keď sa 20. júla vďaka náhlej erupcii zrazu stonásobne rozjasnila a zväčšila, uvádza portál spaceweather.com.

Ide o prvú veľkú erupciu na kométe pozorovanú astronómami zo Zeme za ostatných 69 rokov. Vlastná obežná dráha totiž kométu 12P/Pons-Brooks zaviedla až príliš ďaleko od Zeme, aby bolo možné pozorovať jej erupcie.

Kryovulkanická kométa z pevného jadra a kómy

Kométa 12P/Pons-Brooks je kryovulkanická kométa pozostávajúca z pevného jadra naplneného zmesou ľadu, prachu a plynu a obklopená oblakom plynu zvaným kóma, ktorý vychádza z jej vnútra.

Zvýšenie jasu kométy nastalo, keď sa jej kóma zrazu nafúkla plynom a ľadovými kryštálmi uvoľnenými z jej vnútra, vďaka čomu dokázala odraziť viac slnečného svetla späť na Zem.

Podľa riaditeľa sekcie asteroidov a vzdialených planét Britskej astronomickej asociácie (BAA) Richarda Milesa narástla kóma kométy uplynulý týždeň na priemer zhruba 230-tisíc kilometrov, pričom jej jadro má priemer len asi 30 kilometrov.

Kométa s „rohami”

Nepravidelnosť v tvare rozšírenej kómy zároveň spôsobuje, že kométa má akési „rohy“. „Nezvyčajný tvar kómy kométy je pravdepodobne spôsobený nepravidelnosťou tvaru jej jadra,“ usudzuje Miles.

Kedy ju budeme vidieť na Slovensku?

Kométa 12P/Pons-Brooks má jednu z najdlhších známych obežných periód. Jeden úplný obeh okolo Slnka jej trvá asi 71 rokov a následne je katapultovaná do najvzdialenejších končín slnečnej sústavy.

Astronómovia očakávajú, že k Slnku sa najbližšie priblíži 21. apríla 2024 a k Zemi 2. júna 2024. Dobre viditeľná bude v tom čase aj na nočnej oblohe.

Zdroje: iMeteo.sk, spaceweather.com

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky