V utorok 27. apríla o 6.30 ráno bude druhý najväčší spln v tomto roku.
Na peknú príležitosť pre milovníkov a fotografov oblohy upozorňuje portál astro-novinky.eu, podľa ktorého si tohtoročný aprílový spln vyslúžil hneď dve prezývky. Jednou z nich je ružový spln, čo ale nemá nič spoločné s jeho zafarbením, ale s tradíciou amerických farmárov. Podľa ich starých ročeniek mal totiž každý spln vlastné meno a ten aprílový nazvali podľa ružovej farby obľúbených skalničiek floxov šidlolistých (Phlox subulata), pôvodom zo Severnej Ameriky, ktoré začínajú kvitnúť práve v apríli. Druhá prezývka vyplýva z toho, že pôjde zároveň o takzvaný superspln.
Vzdialenosť Mesiaca od Zeme sa mení
Čo je superspln? Astro-novinky.eu vysvetľujú, že nebeská mechanika Mesiacu „velí“, aby neobiehal okolo Zeme po presnej kruhovej dráhe, ale po mierne výstrednej elipse, preto je niekedy k Zemi bližšie (čomu sa hovorí prízemie) a niekedy ďalej (odzemie). Vzhľadom na to, že časy prízemia a odzemia nesúvisia s mesačnými fázami, môžu byť okamihy najväčšieho či najmenšieho priblíženia Mesiaca k Zemi v ľubovoľných fázach.
A presne o to ide. Keď totiž prízemie nastane práve v dobe, keď je Mesiac v splne, spln bude o niečo väčší ako tie, ktoré sa s dobou prízemia nezhodli. Záleží len na tom, ako veľmi sa čas prízemia kryje s časom splnu a ako blízko v danom prízemí Mesiac od Zeme je (vzdialenosť Mesiaca sa pri rôznych prízemiach líši). Niektoré splny sú preto viac „super“ a iné menej. Pokiaľ chcete vidieť aj najväčší spln tohto roku, počkajte si na západ mesiaca okolo piatej ráno 26. mája.
Zdroj: astro-novinky.eu
(GL)