Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Astronómovia našli planétu na kolmej dráhe okolo dvojice hviezd

VEDA NA DOSAH

Planéta obiehajúca okolo dvojhviezdy aj hnedého trpaslíka a navyše na polárnej dráhe je podľa astronómov neuveriteľná a vzrušujúca.

Dráha exoplanéty 2M1510 (AB) b.

Umelecký návrh neobvyklej dráhy exoplanéty 2M1510 (AB) b okolo jej hostiteľskej hviezdy, dvojice hnedých trpaslíkov. Novoobjavená planéta má polárnu dráhu, ktorá je kolmá k rovine, v ktorej sa pohybujú obe hviezdy. Zdroj: ESO. Kredit: ESO/L. Calçada

Astronómovia objavili planétu, ktorá obieha pod uhlom 90 stupňov okolo vzácnej dvojice zvláštnych hviezd. Prvýkrát tak priniesli presvedčivé dôkazy o tom, že jedna z týchto „polárnych planét“ obieha okolo hviezdneho páru. Prekvapivý objav sa podaril vďaka ďalekohľadu VLT (Very Large Telescope) Európskeho južného observatória.

Dôkaz o vzácnom systéme

V posledných rokoch bolo objavených niekoľko planét, ktoré obiehajú okolo dvoch hviezd naraz podobne ako fiktívny svet Tatooine z filmov Star Wars. Tieto planéty obvykle obiehajú po dráhach, ktoré sú približne v rovnakej rovine, v ktorej obiehajú ich hostiteľské hviezdy. Už skôr sa objavili náznaky, že by mohli existovať planéty na kolmých alebo polárnych dráhach okolo dvojhviezd: teoreticky sú tieto dráhy stabilné a boli objavené planetárne disky na polárnych dráhach okolo hviezdnych párov. Doteraz však chýbali jasné dôkazy, že tieto polárne planéty skutočne existujú.

„Som obzvlášť nadšený, že sa môžem podieľať na odhalení vierohodných dôkazov o existencii tejto konfigurácie,“ uviedol Thomas Baycroft, doktorand na Birminghamskej univerzite vo Veľkej Británii, vedúci štúdie publikovanej v časopise Science Advances.

Bezprecedentná exoplanéta s názvom 2M1510 (AB) b obieha okolo dvojice mladých hnedých trpaslíkov – objektov väčších než plynné planéty, ale príliš malých na to, aby mohlo ísť o skutočné hviezdy. Oba hnedé trpaslíky sa pri pohľade zo Zeme vzájomne zakrývajú, takže tvoria tzv. zákrytovú dvojhviezdu. Tento systém je neuveriteľne vzácny. Je to len druhý doteraz známy pár zákrytových hnedých trpaslíkov a prvý obsahujúci exoplanétu, ktorá bola kedy objavená na dráhe kolmej k dráhe svojich dvoch hostiteľských hviezd.

„Planéta obiehajúca nielen okolo dvojhviezdy, ale aj okolo hnedého trpaslíka a navyše na polárnej dráhe je celkom neuveriteľná a vzrušujúca,“ hovorí spoluautor Amaury Triaud, profesor na Birminghamskej univerzite.

Ako objavili exoplanétu?

Skupina objavila túto planétu pri spresňovaní orbitálnych a fyzikálnych parametrov oboch hnedých trpaslíkov na základe pozorovania pomocou prístroja UVES (Ultraviolet and Visual Echelle Spectrograph) ďalekohľadu ESO VLT na observatóriu Cerro Paranal v Čile. Dvojicu hnedých trpaslíkov, známu pod označením 2M1510, po prvýkrát detegoval v roku 2018 Triaud spolu s ďalšími spolupracovníkmi v rámci projektu SPECULOOS (Search for habitable Planets EClipsing ULtra-cOOl Stars).

Astronómovia pozorovali, že obežné dráhy dvoch hviezd v systéme 2M1510 sú tlačené a priťahované neobvyklým spôsobom, čo ich viedlo k záveru o existencii exoplanéty so zvláštnym uhlom obežnej dráhy. „Preverili sme všetky možné scenáre a jediný, ktorý je v súlade s dátami, je, že sa planéta nachádza na polárnej dráhe okolo tejto dvojhviezdy,“ uviedol Baycroft (1).

„Objav bol náhodný v tom zmysle, že naše pozorovania neboli zhromaždené s cieľom hľadať takú planétu alebo konfiguráciu obežnej dráhy. Ako taký je veľkým prekvapením,“ hovorí Triaud. „Celkovo si myslím, že nám astronómom, ale aj širokej verejnosti ukazuje, čo je možné vo fascinujúcom vesmíre, ktorý obývame.“

Poznámky

(1) V novej štúdii Science Advances sú 2M1510 alebo 2M1510 AB názvy pre zákrytovú dvojhviezdu dvoch hnedých trpaslíkov, konkrétne 2M1510 A a 2M1510 B. Je známe, že daný systém má tretiu hviezdu, ktorá však obieha od dvojice vo veľkej vzdialenosti a ktorú autori štúdie nazývajú 2M1510 C. Štúdia ukazuje, že táto tretia hviezda je príliš vzdialená na to, aby spôsobovala orbitálne poruchy.

Zdroj: TS ESO

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky

Mediálni partneri

ÁMOS vision FonTech Startitup