Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Astrofotograf Slovinský: Treba byť v správnom čase na správnom mieste

Matúš Beňo

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír viackrát vybral snímky slovenského astrofografa za fotky dňa.

Tomáš Slovinský, Zdroj: Archív Tomáša Slovinského

Slovenský astrofotograf Tomáš Slovinský, Zdroj: Archív T. S.

Rozhovor s astrofotografom Tomášom Slovinským vznikol pri príležitosti Týždňa vedy a techniky na Slovensku, ktorý sa bude konať od 8. do 14. novembra. Tomáš Slovinský vystúpi s prednáškou o vedeckej astrofotografii na online konferencii Populárne o vede a technike: Súčasné trendy v popularizácii, ktorá prebehne 10. novembra. Bude rozprávať o tom, ako vzniká fotografia popularizujúca vedu či ako vytvoril snímky, ktoré ocenila aj samotná NASA.

Vaše fotografie vybrala už šesťkrát NASA ako snímku dňa a ďalších sedemkrát ako geovedeckú snímku dňa. Aký je to pocit, keď práve NASA ocení vašu prácu?

Je to pre mňa nesmierna pocta a príjemná satisfakcia zároveň. No vždy sa teším najmä z toho, že sa moja myšlienka dostane medzi širokú skupinu ľudí naprieč celým svetom.

Ako vnímate úlohu astronomickej fotografie pri popularizácii vedy?

Astrofotografia sa od dennej fotografie dokáže odlišovať najmä v jej vedeckom význame. Samozrejme, aby sme dokázali samotnou astronomickou snímkou poukázať na nejaký úkaz, musíme sa držať aj istej fyzikálnej korektnosti. Práve takýmto prístupom dokáže astrofotografia vzdelávať. Jednak slúži ako samotný záznam nočnej oblohy, a to i v priebehu niekoľkých nocí, jednak však posúva hranice a schopnosti videnia ľudských očí.

Dnes má už vďaka smartfónom fotoaparát vo vrecku takmer každý. Nielen olympiády, ale aj iné podujatia dokazujú, že sa nimi dá urobiť vynikajúca momentka. Dá sa niečo také povedať aj o astrofotografii?

Veľmi ťažko. Hoci najnovšie smartfóny disponujú fotoaparátom s možnosťou snímania v noci, sofistikovanej technike a spracovaniu sa určite nevyrovnajú. Zatiaľ čo denní fotografi zachytávajú množstvo svetla, v noci platia iné pravidlá a každý fotoaparát, nielen ten v mobilnom telefóne, dokáže prísť na hranicu svojich možností.

Dobrý záber nie je len o namierení fotoaparátu a cvaknutí spúšte. Čo podľa vás musí mať kvalitná astronomická fotografia? Na čo kladiete dôraz vy?

Vôbec najkrajším spôsobom použitia fotoaparátu v noci je zachytávať rôzne astronomické úkazy. Plánovanie a cestovanie je v tomto prípade veľmi dôležitou súčasťou.

Čo všetko so sebou prináša príprava a plánovanie, aby vznikol jeden záber?

Je to veľmi individuálne. Občas stačí mať poriadnu dávku šťastia a byť v správnom čase na správnom mieste. No väčšinu fotografií plánujem dlho vopred. Dôležitá je aj samotná lokalita, najmä z hľadiska svetelného znečistenia či predpovede počasia. Ďalším aspektom je kompozícia.

Čo je podľa vás na astrofotografii najnáročnejšie?

Byť trpezlivý, zmieriť sa s neúspechom, zlým počasím, premrhaným úkazom. Ak človek cestuje tisícky kilometrov, minie obrovské množstvo finančných prostriedkov a technickej príprave venuje dlhé obdobie, je len veľmi ťažké zmieriť sa s tým, že zvíťazila príroda a vy úkaz neuvidíte. Ale je to aj možnosť naučiť sa trpezlivosti a skôr pocítiť pokoru, keď podmienky vyjdú na výbornú a pred vami stojí obrovský zážitok.

Konferenciu Populárne o vede a technike môžete sledovať dňa 10. novembra 2021 od 9.00 hod. kliknutím na tento odkaz.

Táto konferencia je organizovaná v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra pre projekt s názvom Podpora národného systému pre popularizáciu výskumu a vývoja (kód ITMS: 313011T136), ktorý je spolufinancovaný zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky