Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach budú vystavovať exotické motýle

VEDA NA DOSAH

Návštevníci si ich budú môcť do 3. júna pozrieť v tropickom skleníku Viktória.

Výstava motýľov v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach. Zdroj: UPJŠ v Košiciach

Ilustračný obrázok Zdroj: UPJŠ v Košiciach

V stredu 18. mája sa začne v tropickom skleníku Viktória v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach 13. ročník výstavy s názvom Motýle exotických trópov. Návštevníci si budú môcť pozrieť viac ako 100 druhov motýľov. „Okrem najpočetnejších motýľov z rodu Caligo, Morpho, Siproeta alebo Battus, ktoré nám opakovane dodávajú v počtoch nad 50 kusov týždenne, sa nájdu aj také, ktoré sú dodávané v malých počtoch, alebo dokonca ako jednotlivé exempláre,“ vysvetľuje vedúci oddelenia okrasnej a úžitkovej flóry Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach Robert Gregorek.

Pracovníci košickej botanickej záhrady už objednali viac ako 4800 kukiel. Doručené by mali byť v šiestich termínoch. Motýle sa budú následne liahnuť v pripravených liahňach. Návštevníci budú môcť pozorovať priamo zrod dospelých jedincov. Ten trvá individuálne, závisí od druhu motýľa a podmienok prostredia, no obyčajne je to niekoľko hodín.

„Mnohým jedincom sa pri vhodných podmienkach v skleníku podarí spáriť a naklásť vajíčka, z ktorých sa vyliahnu larvy, nenásytné húsenice. Zvyčajne sa špecializujú na určité druhy rastlín, preto sme pre nich pripravili aj živné rastliny. Dúfame, že sa im zapáčia a pochutia si na nich. Príslušníci rodu Heliconius majú v obľube popínavé mučenky, mohutné motýle rodu Caligo vyhľadávajú banány alebo kany a niekoľko druhov vidlochvostov sa špecializuje pri kladení svojich vajíčok na citrusy,“ informuje vedúci oddelenia zoológie a ochrany rastlín Martin Suvák.

Výstava motýľov v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach. Zdroj: UPJŠ v Košiciach

Výstava motýľov v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach.

V najkrajšom štádiu vývoja potom motýle zotrvávajú rôzne dlho. Ich život môže trvať iba krátke tri dni. Toľko sa dožíva Attacus atlas, jeden z najväčších motýľov, ktoré budú môcť návštevníci na výstave obdivovať. Rozpätie krídiel tohto fešáka môže dosahovať až 28 centimetrov. Niektoré druhy motýľov sa, naopak, dožijú až niekoľko mesiacov, najčastejšie však splnia svoje poslanie do dvoch týždňov. Nakoľko sú vyliahnuté motýle aktívne, závisí od teploty a vlhkosti.

Návštevníci si výstavu budú môcť vychutnať do 3. júla vždy v čase od 9. do 17. hodiny. Súbežne s ňou bude vo vestibule botanickej záhrady pripravená aj expozícia preparovaného hmyzu, motýľov a rôznych chrobákov. Zabezpečí ju dlhoročný spolupracovník košickej Botanickej záhrady, cestovateľ Michal Zachar. Jeho zbierku preparovaného hmyzu obohatia tentoraz aj živé tropické bezstavovce – hmyz, škorpióny a pavúky v insektáriách.

Zdroj: TS UPJŠ v Košiciach

(af)

 

 

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky