Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Pokochajte sa originálnymi fotografiami víťazov súťaže World Nature Photography Awards

VEDA NA DOSAH

Fotografi z celého sveta zachytili jedinečné úkazy silnej a zároveň takej krehkej prírody vôkol nás.

Zdroj: Hidetoshi Ogata

Makaky z ostova Awaji. Autor: Hidetoshi Ogata. Zdroj: World Nature Photography Awards

Tretí ročník World Nature Photography Awards pozná svojich víťazov. Najväčšie ovácie a cenu zlatého víťaza si odniesol nemecký fotograf Jens Cullmann za unikátnu fotografiu strašidelného krokodíla. Ocenenie sa udeľuje vo viacerých kategóriách, a to od portrétov zvierat cez život pod hladinou až po mikroskopický svet. Vychutnajte si s nami čarovný, no zároveň krutý život prírody, ktorej obyvatelia každodenne bojujú o svoje mieste na planéte.

World Nature Photography Awards je nezávislá súťaž so sídlom v Londýne, ktorej cieľom je povzbudiť ľudí na celom svete, aby zachytili jedinečné okamihy živého sveta okolo nás a aby sme sa zamysleli nad svojím správaním. Organizátori chcú ísť príkladom, a tak sa rozhodli za každých tisíc prihlásených fotografií zasadiť strom.

Číhajúci krokodíl získal prvenstvo

Na prvom mieste v kategórii portréty zvierat a zároveň výherca hlavnej ceny zvíťazil Jens Cullmann. Zachytil číhajúceho krokodíla v národnom parku Mana Pools v Zimbabwe v čase, keď dlhotrvajúce sucho zmenilo vodnú plochu na rýchloschnúce bahno. Dielu dal názov Nebezpečenstvo v blate. Krokodíly dokážu nabrať neuveriteľnú rýchlosť a majú v čeľustiach obrovskú silu, ktorú neváhajú použiť, ak niekto vstúpi do ich osobnej zóny.

Počas obdobia sucha môžu teploty vzduchu dosiahnuť až 45 stupňov Celzia. Krokodíly sa snažia ochladiť svoje telo a znížiť telesnú teplotu tým, že sa ponoria do bahna. Obrovský krokodíl, ako je tento, dokáže prežiť bez príjmu potravy mesiac. Vtedy čerpá energiu zo svojich tukových zásob. Toto je proces známy ako aestivácia alebo aj letný spánok.

Nebezpečenstvo v blate. Autor: Jens Cullen. Zdroj: World Nature

Nebezpečenstvo v blate. Autor: Jens Cullmann. Zdroj: World Nature Photography Awards

Túliace sa makaky v Japonsku

V kategórii správanie – cicavce sa umiestnil na prvom mieste Hidetoshi Ogata z Japonska. Na jeho víťaznej fotografii (titulná fotografia nášho článku) sú makaky z ostrova Awaji v Japonsku. Zvyčajne tvoria tieto opice hlúčiky pozostávajúce z pár jedincov, no japonské makaky sú výnimočné, pretože skupiny pozostávajú aj z tridsiatich jednotlivcov.

Medzi ich typické správanie patrí vzájomné túlenie sa a starostlivosť o srsť. Všetko začne maznaním sa matky s mláďatami, neskôr sa pridajú aj ďalšie samice a mladé samce. Fotografia zachytáva vzácny moment počas obdobia laktácie, keď sa tri páry opíc po vzájomnom čistení zhŕkli k sebe. Väčšina opíc z ostrova Awaji nie je agresívna a svojich potomkov vychovávajú v rámci komunít, ktoré nemajú žiadnu sociálnu hierarchiu.

Ako sa žije pod vodou

Viaceré kategórie zachytili život pod hladinou. Fotografia Japonca Norihira Ikumu s názvom Jazda na tebe nás zavedie do podmorskej krajiny, ktorej spôsob života sa nám môže zdať veľmi vzdialený. Na víťaznej fotografii je pár japonských ropúch riečnych, ktorý dohliada na neuveriteľne obrovskú masu voľne zamotaných žabích ikier.

Jazda na tebe. Autor: Norihiro Ikuma. Zdroj: World Nature Photography Awards

V kategórii prírodná fotožurnalistika vyhral Nicolas Remy z Austrálie, ktorému sa podarilo zvečniť zraneného tuleňa z Port Kembla. Vážne poranenie mu spôsobila lodná turbína.

Poranený tuleň z Austrálie. Autor: Nicolas Remy Zdroj: World Nature Photography Awards

Poranený tuleň z Austrálie. Autor: Nicolas Remy. Zdroj: World Nature Photography Awards

Možno to znie neuveriteľne, ale koraly sú zvieratá a zároveň predstavujú nenahraditeľný unikátny ekosystém. Tom Shlesinger vyfotil, ako sa rozmnožujú a vytvárajú nové generácie. Tisíce koralov žijúcich pozdĺž útesu sa zvyčajne v rovnakom čase rozmnožujú tak, že do otvoreného mora uvoľnia milióny vajíčok a spermií. Tie sú unášané prúdmi a hľadajú cestu k sebe, až sa nakoniec spoja. Zachytenie podobného javu je veľmi vzácne, pretože k nemu dochádza iba raz ročne, v určitom mesiaci v roku v určitú noc a hodinu. Celé predstavenie trvá pritom len niekoľko minút.

Koraly. Autor: Tom Shlesinger. Zdroj: World Nature

Koraly. Autor: Tom Shlesinger. Zdroj: World Nature Photography Awards

Ostatné fotografie, ktoré sa umiestnili na prvom, druhom a treťom mieste, si môžete pozrieť na stránke: https://www.worldnaturephotographyawards.com/winners-2022.

Zdroj: New Atlas, WorldNaturePhotographyAwards

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky