Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Slovenskí študenti priniesli štyri medaily z Medzinárodnej matematickej olympiády

VEDA NA DOSAH

Mladí matematici si odniesli dve strieborné a dve zlaté medaily.

Kresby matematických vzorcov na kockovanom papieri. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok, Zdroj: iStockphoto.com

Medzinárodná matematická olympiáda (IMO) prebiehala od 14. do 24. júla 2021. Tento rok sa konala už po 62. raz.

Aj keď bolo oficiálnym organizátorom Rusko, ani tento ročník neprebehol prezenčnou formou a reprezentačné tímy súťažili online z domácich krajín.

Slovenská delegácia bojovala o medaily z priestorov inštitúcie IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže v Bratislave, ktorá v spolupráci so Slovenskou komisiou Matematickej olympiády zabezpečuje účasť talentovaných Slovákov aj na tejto medzinárodnej súťaži.

Medzinárodná matematická olympiáda pozostávala z dvoch súťažných dní, počas ktorých študenti riešili náročné matematické úlohy.

Súťažná časť prebiehala pod dohľadom vedúcich delegácie, ktorými boli Patrik Bak, Martin Melicher a Marián Poturnay. Celý jej priebeh pozorne snímali kamery, prostredníctvom ktorých organizátori dozerali na dodržiavanie prísnych pravidiel.

Slovenskí žiaci vybojovali dve strieborné a dve bronzové medaily. V celkovom hodnotení obsadilo Slovensko 39. miesto zo 107 prihlásených krajín.

O tento výsledok sa postarali: Viktor Csaplár (strieborná medaila), Matej Urban (strieborná medaila), Martin Kopčány (bronzová medaila), Csaba Daniel Farkaš (bronzová medaila), Samuel Koribanič (čestné uznanie) a Matej Vasky.

Zdroj: IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže

(DK)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky