Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Slovenskí študenti vybojovali na Medzinárodnej matematickej olympiáde šesť medailí

VEDA NA DOSAH

Olympiáda prebiehala od 21. do 22. septembra. Kvôli pandemickej situácii spôsobenej vírusom SARS-CoV-2 sa uskutočnila vo virtuálnom priestore. 

Ilustračný obrázok, Zdroj: iSTOCK

Pôvodne sa Medzinárodná matematická olympiáda (IMO) mala uskutočniť v júli v Petrohrade. Kvôli pandemickej situácii organizátori udalosť odložili na september s víziou, že situácia sa zlepší a talentovaní matematici sa budú môcť stretnúť osobne. To sa však nenaplnilo a nakoniec jediná možnosť, ako IMO v roku 2020 zorganizovať, bola dištančná forma.

Organizátori brali do úvahy aj časový posun

Šesťdesiateho prvého ročníka IMO sa zúčastnilo 105 krajín a 630 súťažiacich. Skúšobné stredisko bolo v každej zúčastnenej krajine alebo na mieste pod dohľadom neutrálneho komisára IMO. Počas podujatia boli študenti sledovaní web kamerami, a videá ich práce boli zaslané organizátorovi, ktorým bol tento rok tím Inviligation v Rusku. Organizátori mysleli aj na posuny času medzi jednotlivými krajinami a zabezpečili, aby súťažiaci všetkých krajín začali súťažiť v rovnakom čase. 

„Všetky reguly sme mali nariadené zhora. Boli vytvorené veľmi striktné pravidlá. Účastníci museli vchádzať 15 minút pred súťažou a ukázať svoju visačku na kameru. Zaujímavosťou je, že visačky sme vyrábali vlastnoručne. Počas súťaže boli súťažiaci na kamerách a aj po súťaži bolo všetko skenovanie na kamerách,“ okomentoval priebeh podujatia pre Slovenský inštitút mládeže Marián Poturnay, vedúci slovenského tímu, ktorý pôsobí na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky (FMFI) Univerzity Komenského v Bratislave.

Výkony boli nadmieru dobré

Slovenskí študenti vybojovali spolu 6 medailí: 

  • Matej Urban – Gymnázium Grӧsslingová 18, Bratislava – strieborná medaila,  
  • Jozef Fϋlӧp – Gymnázium Grӧsslingová 18, Bratislava – bronzová medaila
  • Lucia Krajčoviechová – Spojená škola, Novohradská 3, Bratislava – bronzová medaila,  
  • Viktor Csaplár – Gymnázium H. Selyeho, Komárno – bronzová medaila,  
  • Dávid Pásztor – Gymnázium J. A. Raymana, Prešov – strieborná medaila
  • Matej Hanus – Gymnázium, Poštová 9, Košice – bronzová medaila.

„Výkony boli nadmieru dobré. Nie každý rok sa Slovákom podarí, aby všetci získali medaily. Každý rok veríme v nejakú ďalšiu zlatú medailu pre Slovensko a tento rok sme k tomu boli dosť blízko – Dávidovi chýbali len dva body. Celkovo naši dosiahli úspech, na ktorý môžu byť hrdí,“ konštatoval Poturnay.

Okrem Mariána Poturnaya viedli slovenskí tím aj doktorka Monika Dillingerová z FMFI Univerzity Komenského v Bratislave a doktor Peter Novotný z Fakulty riadenia a informatiky (FRI) Žilinskej univerzity.

Zdroj: IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže

Foto: iSTOCK

(DK)

SÚVISIACE ČLÁNKY

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky