Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Kučeravé vlasy vás pred slnečným žiarením ochránia efektívnejšie ako rovné

Andrea Fedorovičová

Vo svojom výskume to potvrdila antropologička Tina Lasisiová. Odolnosť proti teplu testovala s tímom odborníkov na špeciálnych figurínach.

Kučeravé vlasy nás chránia pred slnkom viac ako rovné, tvrdia vedci. Zdroj: iStockphoto.com

Kučeravé vlasy nás chránia pred slnkom viac ako rovné, tvrdia vedci. Zdroj: iStockphoto.com

Tézu, že vlasy sa ľuďom vyvinuli na to, aby ich chránili pred slnečným žiarením, potvrdila vo svojom výskume antropologička Tina Lasisiová a jej tím z Pensylvánskej štátnej univerzity a z britskej Univerzity v Loughborough.

V prvom kroku experimentátori v klimatickej komore skúšali, ako výrazne bude absorbovať teplo figurína s rôznymi parochňami z ľudských vlasov. Špeciálna figurína, ktorá dokáže napodobniť ľudskú termoreguláciu, sa s parochňou otepľovala menej než tá s holou hlavou.

Vedci na figuríne testovali niekoľko typov parochní. Boli medzi nimi vlasy rovné, vlnité aj kučeravé. Ako uvádza predmetná štúdia, množstvo tepla znižovali všetky, ale tie najkučeravejšie udržiavali hlavu v chlade najlepšie.

„Pevne kučeravé vlasy môžu poskytovať výraznejšie zníženie prílevu tepla nad rámec schopnosti typicky rovných cicavčích chlpov,“ uviedli odborníci. S rastúcou kučeravosťou parochní pri experimentoch preukázateľne rástla aj efektívnosť ochrany.

Pokožke hlavy umožňujú lepšie dýchať

Ako zhŕňa vo svojom texte aj Karolína Stárková z deník.cz, pevné kučery podľa vedcov umožňujú pokožke hlavy voľnejšie dýchať. Neležia totiž priamo na hlave a pritom stále chránia pred slnkom. Na odvedenie tepla je preto potrebného menej potu, vďaka čomu zasa telo šetrí vodou a energiou.

Podľa Lasisiovej práve to s vysokou pravdepodobnosťou umožnilo našim predkom pracovať v horúčavách dlhšie bez potreby napiť sa vody. Kučeravý typ vlasov sa pre telo stal taký dôležitý, že pokiaľ jeden z rodičov odovzdá dieťaťu gén kučeravých vlasov, ten vždy prevládne nad génom rovných, uvádza server Healthline.

Kučeravé ochlpenie nemá žiadny voľne žijúci cicavec. Podľa expertov je zrejmé, že sa v ľudskej skúsenosti skrýva niečo, čo tento typ pokrytia hlavy uprednostňuje.

Reakcia na chôdzu po dvoch

Výsledky aktuálneho experimentu jednoznačne podporujú myšlienku, že sa ľudské vlasy vyvinuli v procese prispôsobovania sa človeka životu na dvoch nohách. A to najmä v tropických a suchých oblastiach, kde bol nedostatok pitnej vody.

Zistenia tímu vedcov podporujú tézu, že sa ochlpenie hlavy vyvinulo ako reakcia na vzpriamené držanie tela a čoraz väčší mozog. „Vznik alebo udržanie vlasov na hlave mohlo viesť k optimálnej rovnováhe medzi maximalizáciou odvádzania tepla na veľkej ploche tela a minimalizáciou prijímania tepla zo slnečného žiarenia na malej ploche hlavy, priamo nad mozgom,“ vysvetlili odborníci, podľa ktorých príjem tepla a následnú potrebu potiť sa znižuje akýkoľvek typ bariéry na temene. Vlasy ako takáto bariéra podľa nich jednoznačne pôsobia.

Tím odborníkov však priznáva, že pokusy s figurínou v klimatickej komore nie sú celkom realistickou simuláciou reálnych ľudí vystavených slnečnému žiareniu. Plánujú preto uskutočniť i výskum s ľuďmi priamo pod šírym nebom.

O svojom rozsiahlom výskume sympatická Lasisiová len pred niekoľkými dňami prednášala v Americkom prírodovednom múzeu. Celé jej vystúpenie si môžete pozrieť na nasledujúcom linku:

Zdroje: deník.cz, BioRxiv, Healthline

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky