Vyzerá strašidelne, kvalitu plodu však neohrozí. Prečo k javu dochádza a v prípade akých rastlín ho možno pozorovať, sa dozviete v článku.
Keď si zadáte do internetového prehliadača pojem vivipária (v preklade živé narodenie), dostanete jednoduchú definíciu. Ide o schopnosť živočíchov rodiť živé mláďatká bez vajcových obalov. Opakom je rodenie mláďat s vajcovými obalmi, čiže vajcorodosť.
Málokto však vie, že vivipária nie je typická len pre živočíšnu ríšu. Vo svete rastlín k nej totiž dochádza tiež. S takzvaným fenoménom vivipárie sa môžeme príležitostne stretnúť pri rôznych plodoch, zaznamenaná už bola v prípade rajčiakov, paprík, kukurice, hrušiek, jahôd, avokád, tekvíc, citrusov a dokonca slnečníc.
Prečo dochádza k vivipárii?
Semená spomínaných rastlín obsahujú totiž supresívny hormón, ktorý za normálnych okolností potláča klíčivosť. Je to nevyhnutné, pretože tak udržiava semienka pripravené na klíčenie, len čo budú mať ideálne podmienky. Niekedy sa však vyčerpá, obzvlášť pokiaľ sa plod nachádza v teplom a vo vlhkom prostredí. Vtedy dochádza ku klíčeniu priamo v jeho vnútri.
Nie všetky semienka zároveň spomínaný hormón v sebe majú. Ovociu a zelenine, ktoré sa vyvíjajú v podnebí bez veľkých sezónnych výkyvov, chýba.
Ako vyzerá vivipária v rôznych plodoch?
Aj keď vivipária pôsobí napohľad strašidelne, vôbec neohrozí kvalitu ovocia či zeleniny. Klíčiacim semienkam môžete i pomôcť – zasaďte ich a nechajte ďalej rásť.
Aby ste si utvorili obraz o tom, ako tento jav v praxi vyzerá, vybrali sme pre vás niekoľko zaujímavých obrázkov ovocia a zeleniny.
Takto klíčia semená v paprike a rajčiaku.
Na obrázku nižšie vidíte intenzívne klíčiace jahody a vivipáriu v jablku.
Vivipária môže nastať aj v prípade avokáda či tekvice.
Za dostatočného tepla a vlhka vám môžu vyklíčiť tiež citrusy.
Vizuálne pôsobivá je vivipária v slnečnici. Predčasne klíčiť môže i kukurica.
Zdroje: Wikipedia, kabinet kuriozit, boredpanda.com
(af)