Donedávna boli zábery ohňového tornáda skôr raritou, dnes je ich plný Youtube. Naposledy sa dalo takéto tornádo pozorovať v Kalifornii, v Severnej Karolíne, v Austrálii aj na Sibíri, všade, kde horeli obrovské lesy v dôsledku globálneho otepľovania. Učiteľ fyziky Jozef Beňuška vám ho však predvedie v bezpečí.
„Ohňové tornádo je prírodný jav, ktorý vytvára kombinácia vetra a extrémneho tepla z ničivých požiarov,“ vysvetľuje Business Insider. Vzdušný vír v tvare stĺpca modeluje stúpajúci suchý horúci vzduch. Ako sa otáča, zbiera zo zeme žeravé uhlíky aj suché konáre, takže vytvorí ohnivú vežu. Podľa portálu Science – how stuff works ohňové tornáda dosahujú výšku 91 – 122 metrov a v ich vnútri je teplota vyše 1093 stupňov Celzia. Pohybujú sa rýchlosťou 8 – 11 km/hod. a existujú niekoľko minút až hodinu. V každom prípade dokážu napáchať poriadne škody.
V nasledujúcom videu namodeluje ohňové tornádo PaeDr. Jozef Beňuška, PhD. – učiteľ fyziky z Gymnázia V. Paulinyho-Tótha v Martine. Využije pri tom len plameň, alkohol, odpadkový kôš s kovovou mriežkou, ruky a točňu, ktorá sa používa pri zdobení torty. Do misky naleje trochu liehu, umiesti ju do stredu kovového koša, ktorý predtým položil na točňu, a lieh zapáli. Keďže mriežka koša so sebou pri roztočení strháva prúd vzduchu, vytvára sa ohňový stĺpec. V momente, keď točňu zastaví, ohňový vír sa zmení na bežný plameň. Ak by vás to lákalo vyskúšať doma, tak iba pod dohľadom rodičov.
PaedDr. Jozef Beňuška, PhD. sa venuje využívaniu informačných a komunikačných technológií vo vyučovacom procese a popularizácii experimentálnej činnosti v prírodných vedách na základnej a strednej škole. Je držiteľom viacerých ocenení, medzi nimi aj Ceny za vedu a techniku 2017 v kategórii popularizátor vedy a ceny Najlepší európsky učiteľ fyziky za rok 2017. Je tvorcom a realizátorom projektov Veríte, že fyzika môže byť zábavná? My vám to dokážeme, Zážitkovou experimentálnou fyzikou k poznaniu a ďalších. Rozhovor s ním si môžete prečítať na našom portáli tu.
Text: Galina Lišháková
Video: Matej Pok — CVTI SR