Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Fosílie pomenované podľa Volodymira Zelenského a Joea Bidena, pavúky Davida Bowieho či DiCapriov strom

Andrea Fedorovičová

Ktoré druhy živočíchov a rastlín dostali tento rok mená známych osobností?

Zdroj: K. Whalen/Christopher Whalen

Veda a výskum napreduje, odborníci každý rok testujú nové technológie a objavujú dosiaľ neznáme druhy živočíchov a rastlín.

Prvenstvo si drží David Attenborough, podľa ktorého je dnes pomenovaných už viac ako štyridsať druhov rastlín a živočíchov, a meno Grety Thunberg svieti v prípade viacerých druhov žiab.

Shakira má svoju osu (Aleiodes shakirae, 2014), podľa Beyoncé je pomenovaná mucha (Scaptia (Plinthina) beyonceae, 2011) a mená hudobníkov skupiny Queen nesú od roku 2013 štyri druhy motýlic (Heteragrion freddiemercuryi, H. brianmayi, H. rogertaylori a H. johndeaconi).

Nakrátko nevyšli ani Radiohead, po nich je nazvaný mravec Seriocomyrmex radioheadi (2017) a jeden z druhov pavúkov snovačiek nesie názov Pinkfloydia (2011).

Podľa dvojice Daft Punk zasa pomenovali v roku 2018 plochého červa Baicalellia daftpunka – vedci si totiž krátko po jeho objavení uvedomili, že jeho mandrén vyzerá trochu ako prilby, ktoré nosí zoskupenie na koncertoch na zamaskovanie svojej identity.

O ktoré druhy pomenované po známych osobnostiach sa rozrástla taxonómia v roku 2022?

Žaba Grety Thunberg

Objavili ju v panamskej džungli. Dažďová žaba Pristimantis gretathunbergae bola pomenovaná podľa mladej enviroaktivistky už v polovici januára.

Nový druh žije v kalužiach vody v oblačných lesoch centrálnej Panamy. Objavil ho medzinárodný tím biológov pod vedením Abela Batistu a Konrada Meberta.

Zdroj: rainforesttrust.org

Miniatúrna orchidea Davida Attenborougha

Miniatúrnu orchideu z Peru (a možno z Ekvádoru) vedci opísali v septembri 2022, hoci v súkromných i verejných zbierkach figurovala už dlhšie. Bola však nesprávne identifikovaná ako príbuzná Lepanthes caprimulgus. Po Attenboroughovi ju pomenovali, pretože si ho vážia za jeho celoživotné aktivity.

Zdroj: Justin Yeager

Strom Leonarda DiCapria

Uvariopsis dicaprio bol jedným z prvých prírastkov tohto roka. Je to kriticky ohrozený druh tropického vždyzeleného stromu. Opísali ho vedci z britských kráľovských botanických záhrad v spolupráci s Národným herbárom Kamerunu.

Je vysoký štyri metre a na kmeni má strapce veľkých lesklých žltozelených kvetov. Druh bol pomenovaný podľa DiCapria, ktorý vo februári 2020 vyzval na sociálnych sieťach na zrušenie ťažobnej koncesie v lese Ebo.

Zdroj: Lorna Mackinnon/RBG Kew

Špička Jára Cimrmana

Niekoho možno prekvapí, že bola podľa fiktívneho českého génia pomenovaná práve špička z Madeiry (Collybiopsis cimrmanii), keď o jeho pobyte na tomto ostrove nie sú zachované žiadne správy.

Existuje však domnienka, že sa Cimrman na ostrove zastavil počas svojej cesty za polárny kruh, keď zavial nepriaznivý vietor, a vzducholoď, ktorú testoval, sa vydala celkom nevhodným smerom. Cimrmanov pobyt na Madeire teda síce nik nedokázal, no jeho duch je tam podľa výskumníkov v každom prípade prítomný.

Zdroj: Moravské zemské muzeum

Huba podľa jej objaviteľky Hany Ševčíkovej vyzerá celkom ako známy génius – aj jeho špička je krásna hlavne zvnútra. Je to drobná, svetlá, na prvý pohľad celkom nevýrazná huba, jej krása sa ukáže až pod mikroskopom. Povrch klobúka má totiž ako z jemných čipiek.

Fosílie pomenované podľa prezidentov

Fosília perovej hviezdy z Etiópie z obdobia jury nesie meno Volodymyra Zelenského. Druh Ausichicrinites zelenskyyi opísali poľskí vedci v čase ruskej invázie na Ukrajinu. A. zelenskyyi je známy ako prvý comatulid z obdobia jury.

Podľa vedcov žila hviezda zhruba pred 145 miliónmi rokov. Našli ju v hornej časti vápencového súvrstvia Antalo v nadmorskej výške 2114 metrov. Prvé meno fosílie odkazuje na popredného odborníka na rad comatulids Williama I. Aussicha. A. zelenskyyi je prvým jurským comatulidom pochádzajúcim z afrického kontinentu a prvou takmer kompletnou fosíliou perovej hviezdy.

Zdroj: Salamon et al.

Ďalšou fosíliou pomenovanou podľa prezidenta je druh hlavonožca Syllipsimopodi bideni. Meno dostal podľa hlavy USA Joea Bidena. Fosíliu chobotnice našli v Montane. Podľa odborníkov ide zrejme o predchodcu chobotníc s desiatimi ramenami.

Zdroj: Christopher Whalen

Pavúky Davida Bowieho

Na počesť nedožitých 75. narodenín legendárneho speváka Davida Bowieho vedci v lete tohto roka pomenovali skupinu viac ako 100 druhov pavúkov. Chceli tak upozorniť na hrozby, ktorým pavúky čelia.

Zdroj: Martin Pelanek/Shutterstock

Pavúky rodu Bowie patria do čeľade známej ako Ctenidae alebo putujúce pavúky. Žijú väčšinou v trópoch.

Dva trilobity, ryba a mnohonôžka

Podľa známych umelcov boli tento rok pomenované aj dva trilobity – meno Billyho Idola nesie druh Forteyaspis idoli a Boya Georga má v mene Agerina boygeorgei. Podľa britského hudobníka Iana Curtisa pomenovali vedci zasa druh ryby Oligopseudamia iancurtisi a mnohonôžka Nannaria swiftae dostala meno po americkej speváčke Taylor Swift.

Uvedený zoznam nie je úplný, vybrali sme pre vás tie, ktoré nás najviac zaujali. Všetky druhy, pomenované v tomto roku podľa známych osobností, nájdete na Wikipédii.

Zdroje: wikipedia (1) , wikipedia (2), Natural History Museum (1), Natural History Museum (2), Natural History Museum (3), People, České noviny, Discover Wildlife (1), Discover Wildlife (2), Discover Wildlife (3), The Royal Society Publishing, Moravské zemské muzeum

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky