Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

VIDEO: Vo svete vedy Jána Híveša (Vedec roka SR 2019)

Elena Rakúsová

„Je obrovským šťastím, ak má človek povolanie, ktoré je zároveň aj jeho hobby,“ hovorí profesor Ján Híveš, PhD. z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave, ktorý získal ocenenie Vedec roka SR 2019 v kategórii inovátor roka.

Vo svojom výskume sa venuje zefektívneniu výroby železanov, vďaka ktorým je možné ničiť škodlivé látky v životnom prostredí. Konkrétne ide o zneškodnenie takzvaných mikropolutantov – škodlivých látok, ktoré sa nachádzajú všade okolo nás v malých koncentráciách. Príroda si s nimi nevie poradiť, pretože sa rozkladajú len veľmi ťažko alebo sa nerozkladajú  vôbec. Riešením môžu byť práve spomínané železany.

„Chémia je často chápaná ako niečo, čo ničí, znečisťuje, devastuje a je nebezpečné. Nebezpečné sú pritom len veci, ktoré nepoznáme. Ak sa snažíme veci spoznať, poznaním vieme eliminovať negatíva a vyzdvihovať pozitíva. Chcel by som, aby bola chémia vnímaná práve takto. Má, samozrejme, aj negatíva, ale prínos pre človeka je jednoznačne pozitívny. Pretože keď sa pozrieme okolo seba, všetko je chémia,“ hovorí Ján Híveš vo videu. 

(TL)
Video: Elena Rakúsová, CVTI SR

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky