Je lepšie sublimovať alebo vypeniť? V tomto pokuse budete môcť tieto dva javy porovnať.
Pri zemi sa plazí hustá biela hmla, prelieva sa cez kamene, ponad vodu a vy viete, že zahaľuje niečo tajomné… Vo filmových rozprávkach sme na plazivú hmlu zvyknutí, je efektná a scénam dodáva neodolateľný šmrnc.
Rovnako sa s ňou môžete stretnúť na diskotékach, svadbách, ale aj počas divadelných predstavení. Vyzerá veľmi profesionálne. Môže sa zdať, že sa pri jej výrobe musel niekto poriadne snažiť, jej výroba je pritom extrémne jednoduchá. V našom pokuse sa dozviete, ako na to.
Čo potrebujete?
Tajomstvom plazivej hmly je suchý ľad, teda tuhý oxid uhličitý, ktorý sa vyparuje – sublimuje – pri teplote okolo -78,5 stupňov Celzia. Suchý ľad sa vyrába stlačením a následnou expanziou oxidu uhličitého. Je dostupný prevažne vo forme bielych granuliek.
Najčastejšie sa využíva na ochladzovanie, pretože jeho teplota je nižšia ako teplota ľadu, nezanecháva vlhkosť a plyn, ktorý vzniká sublimáciou, je zdravotne nezávadný. V potravinárstve sa označuje aj skratkou E290 a používa sa napríklad pri výrobe sýtených i chladených nápojov (pri sýtení piva alebo sódovky).
V medicíne ho využívajú napríklad pri zmrazovaní tkanív, v stavebníctve pri odstraňovaní glazúr. Užitočný je aj pri čistení, napríklad pri odstraňovaní zvyškov z priemyselných zariadení. Výborne odstraňuje oleje, farby, laky a je dokonca veľmi účinný aj pri odstraňovaní plesní.
Suchý ľad nie je bežne dostupný v kamenných obchodoch, ale nie je problém si ho objednať cez internet. Množstvo, ktoré pri pokuse potrebujete, nešpecifikujeme. Platí jednoduchá rovnica – čím viac ľadu, tým viac hmly.
Nezabúdajte na bezpečnostné pomôcky. Použite, prosím, látkové rukavice, aby nedošlo ku kryogénnym popáleninám. Myslite tiež na vetranie a prísun kyslíka do miestnosti. 1 kg suchého ľadu vyprodukuje asi 500 litrov plynného CO2. Pri koncentrácii nad 7 percent v dýchanom vzduchu spôsobuje bezvedomie a pri koncentrácii nad 8 percent hrozí nebezpečenstvo zadusenia.
Nákupný zoznam:
- suchý ľad,
- saponát.
Pomôcky:
- široká nádoba naplnená teplou vodou,
- kliešte na vyberanie suchého ľadu/lyžička.
Čo sa pri pokuse deje
Princípom tohto pokusu je vyššia teplota zahrievanej látky, nižší tlak a menšia vzdialenosť medzi zahrievanou látkou a ochladzovanou plochou. Je to jednoduché. Do teplej vody vkladajte suchý ľad a pozorujte jeho sublimáciu, t. j. premenu z tuhého na plynné skupenstvo.
Toľko k sublimácii. A čo spomínané vypenenie? Do nádoby s bublajúcim suchým ľadom stačí naliať niekoľko kvapiek saponátu a môžete sledovať, ako vám v nádobe namiesto tajomnej hmly vznikne veselý bublinový stĺp.
Dobrú zábavu!
Vedecká show vznikla vďaka podpore v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra pre projekt s názvom Podpora národného systému pre popularizáciu výskumu a vývoja (kód ITMS: 313011T136), ktorý je spolufinancovaný zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Podujatie sa konalo bez účasti verejnosti.
(TL)