Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Slovenský startup uspel v českej ankete Nápad roka

Monika Tináková

startupová firma Glycanostics

V konkurencií 192 firiem sa v ankete českého mobilného operátora Nápad roka umiestnila na 3. priečke slovenská startupová firma Glycanostics. Založil ju bionanotechnológ Ján Tkáč z Chemického ústavu SAV spolu so svojím kolegom Tomášom Bertókom. Ján Tkáč je jediným držiteľom prestížneho grantu European Research Council ERC v Slovenskej republike. Získal ho v roku 2012 a postupom času si okolo seba vybudoval kvalitný tím spolupracovníkov. Výskum jeho tímu priniesol nové diagnostické postupy v liečbe rakoviny prostaty a prsníka.

„Náš start-up vznikol v poslednej fáze riešenia ERC Starting grantu, bol teda prirodzeným vyústením základného a neskôr aplikovaného výskumu. Zamerali sme sa na skorú diagnostiku a monitorovanie priebehu niektorých modelových ochorení, primárne nádorových ochorení prostaty či prsníka, ale aj iných,“ povedal zakladateľ firmy Ján Tkáč, z Chemického ústavu SAV.

Firma Glycanostics vyvíja diagnostické kity a testy, ktoré si môže pacient urobiť aj doma a nemusí ísť za lekárom. Testy slúžia na včasnú diagnostiku a domáci skríning ochorenia prostaty či rakoviny prsníka.

„Naše duševné vlastníctvo je pokryté v dvoch podaných európskych patentových prihláškach a náš tím zahŕňa spolupracovníkov – odborníkov na rôzne oblasti, vrátane biznisu a marketingu, ale najmä lekárov zo siedmych krajín sveta. Mnohé aktivity boli iniciované Ministerstvom zdravotníctva, ktoré má ambíciu založiť na Slovensku biobanku a podporovať start-upy v oblasti biomedicíny. Momentálne sme po technologickej validácii a vo fáze predklinickej validácie, kedy sa na desiatkach až stovkách vzoriek snažíme presne určiť citlivosť, špecificitu a presnosť nášho stanovovania. Následne nás čaká fundraising a jednanie s investormi ohľadom uskutočnenia klinickej validácie a certifikácie nášho projektu. To všetko samozrejme za predpokladu, že budeme v priebehu jednaní úspešní,“ povedal Tomáš Bertók, z Chemického ústavu SAV, ktorý je spoluzakladateľom startupovej firmy Glycanostics.

Rakovina prostaty postihuje ročne až 350 000 mužov, čo je v priemere každý 8. diagnostikovaný pacient. Na rakovinu prsníka zomiera ročne až 522 000 žien. Pravdepodobnosť vyliečenia stúpa v závislosti od včasnej diagnostiky.  

„Základné vyšetrenia sú málo presné. Väčšinou vedú k biopsiám, ktoré nie sú spoľahlivé, pokiaľ nie sú opakované, a dokonca sú v 75 % prípadov zbytočné. Buď rakovinu neodhalia a pacient na druhý raz takéto nepríjemné vyšetrenie nepodstúpi, alebo je na ňu poslaný zdravý človek. Pritom cena jednej biopsie je niekoľko stoviek eur. Náš ciel je dosiahnuť citlivosť lepšiu ako je magnetická rezonancia, a s rádovo nižšími nákladmi na vyšetrenie,“ povedal Ján Tkáč.

Ján Tkáč vyštudoval Fakultu chemickej a potravinárskej technológie STU, absolvoval stáže vo Švédsku, ale aj v anglickom Oxforde. Výskumný tím na Chemickom ústave SAV založil po siedmych rokoch získavania skúseností v zahraničí. Získal prestížne ocenenia ako Vedec roka SR, Malá medaila Samuela Mikovíniho, ale stal sa aj členom víťazného tímu v celosvetovej súťaži podnikateľských zámerov Nanochallenge 2006. Je autorom viac ako stovky publikácií a tisícok citácií. Je recipientom prestížneho štipendia Marie Curie Individual Fellowship, člen oceneného kolektívu na Cenu SAV za vedecko-výskumnú činnosť a člen špičkového vedeckého tímu v SAV. Na svoj výskum získal financie nielen z najprestížnejšieho európskeho grantu ERC, ale aj z národnej agentúry APVV, ITN mobilitných projektov EÚ, či Qatar National Research Fund.

Ján Tkáč

 

Tomáš Bertók sa v rokoch 2013/2014 zaradil medzi Top študentské osobnosti Slovenska, ocenil ho aj prezident. V roku 2016 sa stal Mladou osobnosťou vedy v oceňovaní Vedec roka a časopis Forbes ho zaradil medzi najúspešnejších 30 osobností pod 30 rokov.

Tomáš Bertók

 

Spracovala: Monika Hucáková pre portál Veda na dosah

Zdroj foto: SAV

Uverejnila: VČ

 

Vedecký kaleidoskop

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky