Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vymysleli plne automatizované pestovanie rastlín v byte. To je projekt Grow Box

VEDA NA DOSAH

ilustračné foto (zelenina)

„Chceme ľuďom pomôcť pestovať rastliny doma,  po celý rok a bez námahy.“ S takýmto zámerom rozbehli svoj projekt Grow Box mladí startupisti z Fakulty ekonomiky a manažmentu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. V rámci desiatky najúspešnejších projektov sa dostali do pred-inkubačného pobytu v Startup centre Technickej univerzity v Košiciach.

„Projekt vznikol z vlastnej potreby. Chceli sme pestovať zeleninu priamo v byte v meste po celý rok, chutnú a čerstvú. Dôvodom bolo, že zelenina predávaná v supermarketoch nebola podľa nás dostatočne kvalitná,“ uvádza Ivan Šodor, ktorý je zakladateľ projektu. Podľa ich prieskumu preferuje domácu zeleninu 55 % ľudí. Napriek tomu je až 83 % z nich odkázaných na nakupovanie v supermarkete. 

„Ako najväčšiu prekážku v pestovaní vlastných rastlín ľudia vnímajú nedostatok priestoru na pestovanie a podľa prognóz bude priestoru na pestovanie ešte menej. Do roku 2050 bude žiť v mestách až 70 % svetovej populácie, pričom sa tam vyprodukuje iba 15 % potravín,“ vysvetľuje Ivan Šodor, ktorý je v tíme aj spolu s Marcelom Roszivalom – má pozíciu technológa a jeho úlohou je zabezpečiť, aby produkt fungoval z biologického hľadiska. V súčasnom štádiu to zahŕňa laboratórny výskum, ktorý vedie. Trojicu uzatvára Juraj Matkovič, ten sa podieľa na vývoji a výrobe produktu. 

Aby ľudia mohli pestovať rastliny priamo doma a bez námahy, používa Grow Box technológiu, ktorá dodáva živiny ku koreňom vo forme hmly. „Tá sa ultrazvukom vytvára zo živného roztoku a slúži na prenos živín ku koreňom. Hmla dokonale pokryje celú plochu koreňov, čím zabezpečí maximálne vstrebávanie živín. Korene voľne visia do izolovaného priestoru, v ktorom sa nachádza vzduch a hmla. Dostatok vzduchu prirodzene urýchľuje rast. Dostatok svetla zabezpečuje úsporné LED osvetlenie umiestnené nad rastlinami,“ opisujú autori svoj projekt.

V čom teda spočíva inovácia technológie Grow Box? Vďaka použitej technológii sú rastliny o 30 % väčšie ako tie dopestované v pôde, dosahujú 3x rýchlejší rast a systém ušetrí 98 % vody. Pestovanie si vyžaduje iba 10 % plochy v porovnaní s pestovaním v pôde. Vďaka dizajnu kocky je možné Grow Box uložiť kamkoľvek, pripevniť na stenu, alebo viacero zariadení ukladať na seba, čím vznikne „zelená stenu“, ktorá oživí interiér a vyprodukuje dostatok surovín. „V najnovšej verzii Grow Boxu, ktorá bude dostupná v júni, už bude zakomponovaný mikroprocesor. Ten umožní plne automatizované pestovanie – používateľ iba vloží semienka rastliny a zapojí Grow Box do elektrickej siete,“ dopĺňa Ivan Šodor, ktorého úlohou je predaj, získavanie spätnej väzby od zákazníkov a vývoj produktu.

„Najväčšou motiváciou je pre nás vízia toho, že vybudujeme globálnu spoločnosť, ktorá bude schopná prispieť k dostatku potravín vo svete a novými zelenými technológiami inovuje poľnohospodárstvo. Vpred nás ženie radosť z vytvárania novej hodnoty v podobe produktu,” zhodujú sa členovia realizačného tímu Grow Box. Úspech zožali už aj vlani, keď tento projekt vyhral súťaž „Slovak Student Startup Cup 2016“ v kategórii Životné prostredie, zelené technológie.

ilustračné foto (pestovanie)

Od roku 2014, kedy bolo otvorené Startup centrum TUKE, sa do  súťaže zapojilo viac ako 55 inovatívnych projektov a celkovo 35 perspektívnych startupov získalo možnosť absolvovať 6 mesačný pred-inkubačný pobyt. Hlavným zámerom centra je vytvoriť motivačné prostredie, ktoré pomôže nielen študentom a zamestnancom TUKE, ale aj ostatným obyvateľom regiónu v rozvoji ich inovatívnych nápadov a potenciálu. Startup centrum TUKE ponúka startupom podporu v rôznej podobe, podľa ich aktuálnych potrieb. Jedná sa predovšetkým o možnosť využívať zdarma priestory v Startup centre TUKE a potrebné prístrojové kapacity unikátnych odborných pracovísk, laboratórií a iných zariadení na univerzite. Ďalej tiež pomoc pri tvorbe podnikateľského plánu, získavaní partnerov, vyhľadávaní potenciálnych investorov, ako aj expertnú a mentorskú podporu.

 

Informácie poskytol: Ivan Šodor, zakladateľ projektu Grow Box

Spracovala: Slávka Habrmanová, NCP VaT pri CVTI SR

Ilustračné foto: Pixabay.com

Uverejnila: ZVČ

 

Súťaž „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“ vyhlasuje dvakrát ročne rektor Technickej univerzity v Košiciach prof. Ing. Stanislav Kmeť, CSc. Organizátorom je Univerzitné centrum inovácií, transferu technológií a ochrany duševného vlastníctva (UCITT). Hlavnými partnermi súťaže sú Slovak Business Agency (SBA) a Saab AB.

Koncom apríla sa v zasadacej miestnosti rektorátu Technickej univerzity v Košiciach konalo finále 5. kola súťaže. Súťažiace start-upy mali možnosť získať vstupenku do Startup centra TUKE, súčasťou ktorej je 6 mesačný akceleračný program na podporu rozvoja inovatívnych myšlienok. Do záverečného kola súťaže postúpilo 14 inovatívnych nápadov. Svoje podnikateľské zámery, doterajšie úspechy, ako aj plány do budúcnosti predstavili start-upy, ktoré od októbra 2016 pôsobili v Startup centre TUKE.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky