Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

VIDEO: Fotosyntéza – úžasná slnečná elektráreň

VEDA NA DOSAH

RNDr. Jiří Kubásek, PhD. vyštudoval Prírodovedeckú fakultu Juhočeskej univerzity v Českých Budějoviciach v odbore Fyziológia rastlín. Profesionálne sa venuje ekofyziólogii fotosyntézy, C4 rastlinám, využitiu stabilných izotopov v biológii a machorastom. Vo voľnom čase rád fotografuje, jazdí na motocykli a zaujíma sa o všetko okolo seba.

Drobné morské sinice a mohutné stromy pralesov dokážu využívať slnečnú energiu pre život a stavbu svojich tiel. Bola to práve fotosyntéza, ktorá počas 3 miliárd rokov zmenila dramaticky vzhľad našej planéty. Bez nej by nebolo kyslíka, fosílnych palív a určite by bez nej nedokázal žiť na planéte ani človek. Pozrime sa podrobnejšie na dejiny Zeme a na to, ako to všetko funguje…

Vedecká cukráreň je pravidelná séria stretnutí žiakov stredných škôl s osobnosťami slovenskej vedy, výskumu a techniky. Študenti môžu osobne v neformálnej a priateľskej atmosfére stretnúť odborníkov, ktorí vedia hovoriť populárnou formou a jednoduchým spôsobom o vede a výskume. Vzhľadom na mimoriadnu situáciu sa momentálne prednášky vedcov konajú bez publika.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky