Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vedecké pokusy Štyri živly: Vzduch: Produkcia kyslíka rastlinami

VEDA NA DOSAH

V rastlinách prebieha fotosyntéza, vďaka ktorej sa udržuje relatívne stály pomer O2 a CO2 v ovzduší. My vám ju ukážeme!

Pradávni ľudia považovali prírodné živly za božské bytosti, ktorých sa báli, a preto im prejavovali úctu. Moderný človek pochopil ich fyzikálne aj chemické vlastnosti a skrotil ich vo svoj prospech. Avšak podcenil fakt, že príroda je silnejšia ako on. A keď v nej niečo vychýli z rovnováhy, vráti mu to. Neraz práve prostredníctvom svojich živlov.

Vedecké pokusy Štyri živly približujú prostredníctvom vedeckej šou vlastnosti ohňa, vody, vzduchu a pôdy. V náučných a zároveň zábavných videopokusoch vám ukážeme, že príroda je hravá, ale treba mať pred ňou rešpekt.

Vedeli ste, že…

  • Rastliny môžu pomôcť s očistením toxických území, ako sú napríklad jedovaté skládky. Viac sa dočítate na portáli Veda na dosah TU.
  • Marťanský rover Perseverance premenil pomocou experimentálneho prístroja, ktorý je jeho súčasťou, tamojší oxid uhličitý na kyslík. Viac sa dočítate na našom portáli TU.
  • Zatiaľ čo sme v roku 1960 globálne do atmosféry vypustili 6 miliárd ton CO2, v súčasnosti vypúšťame každý rok 36 miliárd ton CO2, teda šesťnásobne viac. O tom, aká gargantuovská úloha je pred nami, keď chceme zlepšiť vzduch na Zemi a zastaviť klimatickú krízu, sa dočítate viac v článku, ktorý vznikol na základe prednášky aktivistu Miroslava Šarišského v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2021 TU.
  • Najväčšie zariadenie na zachytávanie CO2 vzduchu spustili v minulom roku na Islande. Viac sa o ňom dočítate na našom portáli TU.

Čo potrebujeme na pokus produkcia kyslíka rastlinami?

Potrebujeme:

  • kadičku,
  • sklenený lievik,
  • sódu,
  • hydrofilnú rastlinku – čiže takú, ktorá žije vo vode,
  • skúmavku.

Ak by ste si chceli experiment vyskúšať doma, môžete tak urobiť napríklad s plastovou fľašou, plastovým lievikom a skúmavkou.

Vedecká show vznikla vďaka podpore v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra pre projekt s názvom Podpora národného systému pre popularizáciu výskumu a vývoja (kód ITMS: 313011T136), ktorý je spolufinancovaný zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Podujatie sa konalo bez účasti verejnosti.

Pripravilo ju Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti (NCP VaT), ktoré je súčasťou Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI SR).

(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky