Neznáma populácia kosatiek s unikátnym vzhľadom a so špecifickým správaním sa nevidí každý deň.
Výskumníci z Univerzity v Britskej Kolumbii pravdepodobne našli novú populáciu kosatiek, ktorá je špecifická svojím správaním. Skupinku, ktorú tvorí 49 jedincov, pozorovali pri pobreží Kalifornie a Oregonu. Ich odlišnosť spočíva v predátorských schopnostiach: lovia totiž najmä morské cicavce, ako sú vorvane, a dokonca aj morské korytnačky.
Podľa vedcov mohla populácia vzniknúť odčlenením sa od pôvodnej väčšej skupiny alebo jednoducho vytvorili úplne novú populáciu brázdiacu vody oceánu.
Rôzne populácie
Napriek tomu, že sa nazývajú kosatky, v skutočnosti patria do rodiny delfínov Delphinidae. Podľa doterajších pozorovaní sa správanie novej populácie druhu kosatiek dravých (Orcinus orca) líši natoľko, že by sa v budúcnosti táto skupina dala označiť za samostatnú populáciu.
Vedci rozlišujú v oblastiach pri Spojených štátoch tri populácie kosatiek: usadené, prechodného typu a žijúce ďalej od pobrežia. Neznáme kosatky nepatrili k žiadnej z nich. Odborníci ich sledovali mnoho rokov (od 1997 do 2021) a v priebehu deviatich stretnutí zhromaždili viacero informácií, čo je dosť na to, aby vytvorili určitú hypotézu.
„Otvorený oceán je najväčším biotopom na našej planéte a pozorovania kosatiek v takýchto oblastiach sú vzácne,“ uviedol hlavný autor štúdie Josh McInnes. „V tomto prípade začíname získavať predstavu o pohybe kosatiek na otvorenom oceáne a o tom, ako sa ich ekológia a správanie líšia od populácií obývajúcich pobrežné oblasti.“
Nápadné správanie
Jedným z najvýraznejších pozorovaných prejavov správania bola taktika lovu skupiny. Pri jednom stretnutí boli výskumníci svedkami toho, ako kosatka zaútočila na skupinu deviatich dospelých samíc vorvaňa, čo na západnom pobreží vôbec nie je bežné.
Pri ďalších pozorovaniach videli útoky na vorvaňa krátkohlavého, tuleňa slonieho, delfína sivého a kožatku veľkú. Kľúčovým vodidlom k predpokladanému rozšíreniu novej populácie sú jazvy po uhryznutí ostroňom brazílskym, ktoré pozorovali takmer na všetkých kosatkách z novej populácie. Tento detail naznačuje, že kosatky žijú predovšetkým v hlbokých vodách ďaleko od pevniny, pretože tieto ostrone žijú na otvorenom mori.
Vyzerajú inak
Okrem toho kosatky majú na svojom tele znaky, ktoré ich odlišujú od ostatných a naznačujú potenciálny rozdiel v genetike.
„Kým veľkosť a tvar chrbtových plutiev a sedlových škvŕn sú podobné pri prechodných a pobrežných typoch kosatiek, tvar ich plutiev sa líši, od špicatých pri prechodných kosatkách až po zaoblené pri pobrežných kosatkách,“ uviedli autori štúdie.
Líšili sa aj vzory ich sedlových škvŕn, pričom niektoré mali veľké sivé sedlové škvrny a iné mali hladké úzke sedlové škvrny podobné tým, ktoré sa vyskytujú pri kosatkách v tropických oblastiach.
V budúcnosti by výskumníci chceli analyzovať ešte viac detailov pri ich pozorovaniach a zhromaždiť ďalšie údaje vrátane akustických nahrávok volaní kosatiek a genetických vzoriek, aby ďalej preskúmali, ako sa táto potenciálne nová populácia môže líšiť alebo, naopak, zhodovať s už známymi skupinami.
Zdroj: Earth, UBC, Discoverwildlife
(JM)