Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vedci kultivovali ďalších päť embryí ohrozených nosorožcov bielych severných

VEDA NA DOSAH

K dispozícii majú dohromady 29 zmrazených embryí. Vybrali aj dve samice, ktoré by sa mali stať náhradnými matkami.

Odoberanie vajíčok (na fotke) a vytváranie embryí je súčasťou projektu záchrany nosorožcov bielych. Zdroj: PR Zoo Dvůr Králové

Odoberanie vajíčok (na fotografii) a kultivovanie embryí je súčasťou projektu záchrany nosorožcov bielych. Zdroj: PR Zoo Dvůr Králové

Medzinárodnému vedeckému tímu sa podarilo kultivovať ďalších päť embryí nosorožcov bielych severných, ktorým hrozí vyhynutie. K dispozícii tak momentálne je 29 zmrazených zárodkov.

Vedci zároveň vybrali dve samice príbuzné nosorožcovi bielemu južnému, ktoré by sa mali stať náhradnými matkami.

Odoberanie vajíčok a kultivovanie embryí sa začalo v roku 2019 a je súčasťou projektu záchrany nosorožcov bielych severných umelou reprodukciou. Posledné dve samice tohto druhu, Fatu a jej matka Nájin, žijú v rezervácii Ol Pejeta v Keni. Obe však patria safari parku ZOO Dvůr Králové.

Trinásty odber vajíčok zrealizovali v máji od samice Fatu. Tímu BioRescue sa podarilo odobrať jej 18 oocytov, ktoré boli následne oplodnené v laboratóriu v talianskej Cremone a dozrelo z nich päť nových embryí. „Podarilo sa nám tak zopakovať zatiaľ najlepší výsledok v histórii projektu,“ potešili sa zoológovia českého safari parku.

Z dvoch predchádzajúcich odberov z novembra 2022 a februára 2023 sa uchytili dve embryá. Vajíčka sa oplodňujú rozmrazenými spermiami uhynutých samcov.

Ako odborníci už dávnejšie uviedli, celkovo bude treba mať desiatky embryí. Momentálne ich je k dispozícii päť, čo označujú za významný pokrok na ceste k cieľu.

Vybrali náhradné matky

Tím BioRescue v máji vybral dve samice nosorožca bieleho južného ako náhradné matky, pretože Fatu ani Nájin už nie sú schopné mláďa donosiť. Po vyšetrení ich zoológovia premiestnili do uzavretej časti kenskej rezervácie.

Vedci zároveň vyšetrili samca nosorožca bieleho južného Ouwana, ktorý má fungovať ako indikátor ideálneho času pre embryotransfer. Vyšetrenie potvrdilo sterilitu samca, čo je zásadná podmienka: párením určí vhodný čas na vloženie embrya do náhradnej matky, no nemôže ju pri tom oplodniť.

Následne vedci vo vhodnom čase prevedú transfer s embryom nosorožca bieleho južného, aby potvrdili, že zvolený postup je vhodný a funkčný. „Len čo bude táto procedúra úspešná, tím vykoná transfer embrya nosorožca bieleho severného,“ uviedli zástupcovia ZOO Dvůr Králové.

Nájin a Fatu previezli zoológovia s dvoma samcami z Česka do Kene v roku 2009. Domnievali sa totiž, že africké prostredie bude pre ich reprodukciu vhodnejšie. No aj keď sa zvieratá párili, ani jedna zo samíc neotehotnela a samce Suni a Sudán v rokoch 2014 a 2018 uhynuli. Preto je tento druh oficiálne považovaný v prírode za vyhynutý.

Záchrana pomocou kmeňových buniek

O jeho záchranu sa vedci pokúšajú aj cestou kmeňových buniek. Minulý rok v decembri oznámili, že kultivovali takzvané primordiálne (prvotné) zárodočné bunky z kmeňových buniek nosorožca bieleho severného, ktoré sú predchodkyňami vajíčok a spermií. Podľa vedcov ide o ďalší významný krok k záchrane druhu. Dosiaľ sa to v prípade takých veľkých cicavcov nikdy nepodarilo dosiahnuť.

Zdroj: České noviny

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky