Meno dostala podľa kríža svätého Juraja, známeho z britskej vlajky. Vedci ju zatiaľ zaradili do samostatnej podčeľade.
Vedci neustále objavujú nové druhy živočíchov. Niektoré pritom ľahko zaradia do už existujúcich čeľadí, no iné sú také zvláštne, že sú pre ne nútení vytvoriť celkom nový systém a nové pomenovanie.
Medzi také živočíchy patrí aj medúza Santjordia pagesi alebo St. George’s Cross Medusa. Nový, pomerne malý druh medúzy dostal meno podľa žalúdka v tvare červeného kríža, ktorý pripomína kríž mučeníka svätého Juraja, známeho z vlajky Veľkej Británie.
Výskumníci na tvora natrafili v hydrotermálnej hlbokomorskej sopke Sumisu Caldera pri pobreží ostrovov Ogasawara asi 460 km južne od japonského Tokia v hĺbke 812 m.
Zaujímavosťou tiež je, že medúzu pomenovali na základe jediného exemplára, zachyteného z diaľkovo ovládaného vozidla Hyper-Dolphin v roku 2002. Na viacerých jedincov tohto druhu vedci narazili až o 18 rokov neskôr, teda v roku 2020. Vedci si myslia, že Caldera s priemerom približne 10 km by mohla byť ich domovom.
Slúži na maskovanie svetielkujúcej potravy
Červený kríž je na drobnej medúze zreteľne viditeľný, keď sa na ňu pozeráte zhora. Jasne červená farba jej žalúdka by podľa odborníkov mohla slúžiť na maskovanie zachytenej potravy pred predátormi.
Veľká časť jedálneho lístka týchto medúz totiž v hlbokých temných vodách svieti a červené bruško medúzy žiaru utlmuje, čím medúzy po konzumácii potravy chráni. Okrem toho robia medúzu jedinečnou aj senzorické štruktúry, zvané rhopalia, ktorými je vybavená.
Zaradili ju do novej podčeľade
Živočícha zaradili zatiaľ do celkom novej podčeľade Santjordiinae. Vedci však pripúšťajú, že keď medúzu lepšie preskúmajú, možno by ju mohli začleniť aj do radu Semaeostomeae, kam patria i ďalšie známe druhy medúz vrátane mesačnej. Zatiaľ sa však nachádza v širšej čeľadi medúz Ulmaridae.
Tím sa zároveň domnieva, že nová medúza by mohla disponovať tiež celkom iným jedom, než vedci dosiaľ študovali. „Možno v sebe ukrýva cennejšie bohatstvo ako všetky nerastné suroviny, ktoré by sa dali z miesta jej výskytu vyťažiť,“ konštatuje autor článku André Morandini, profesor zoológie v Inštitúte biovied Univerzity v São Paule a riaditeľ Centra pre morskú biológiu (CEBIMar).
Zdroj: IFL Science, Wikipedia
(af)