Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Symbol šťastia, ktorý milujú včely. Ďatelina

Ivan Šalamon

Ilustračná fotografia. Zdroj: Pixabay.com

Ďateline ľudia v minulosti pripisovali veľkú magickú silu. Trojlístok je symbolom Najsvätejšej trojice, ale aj národným kvetom Írska. Štvorlístok je zasa symbolom kríža a samozrejme, večného šťastia a zdravia.

Trojlístok sa stal symbolom tajomstva Najsvätejšej Trojice z celkom logických dôvodov. Každý lístok predstavuje jednu jej časť: Otca, Syna a Ducha Svätého. Z rovnakého dôvodu sa stal aj symbolom Írska: Patrón krajiny, misionár Svätý Patrik, ho na historických vyobrazeniach drží v ruke a podľa historikov ním vysvetľoval pohanským Írom práve spomínaný princíp Svätej Trojice.

A samozrejme, kto by nepoznal hru na hľadanie večného šťastia? Ak sa vám však podarí štvorlístok nájsť, nejde len o také „hocijaké“ šťastie. Podľa stredovekého ľudového rýmu má štvorlístkové šťastie svoje špecifiká: každý lístok prináša šťastie v konkrétnej oblasti. Prvý je za slávu, druhý za bohatstvo, tretí za verného muža a štvrtý za pevné zdravie.

Štvorlístok je symbolom šťastia. Zdroj: Pixabay.com

Do „ťaháku“ z biológie:

Taxonomicky rodové meno ďateliny – Trifolium – možno odvodiť z latinského tres – tri + folium – list (trojlístok) a pratense – rastúci na lúke. Morfologické charakteristiky rastlinného druhu uvádzajú, že je to trváca bylina s článkovanou stonkou, trojpočetnými listami a červenými či bielymi voňavými súkvetiami, zloženými z jednotlivých kvetov. Plodom je struk s 1 až 2 semenami. Vytvára podzemok a prízemnú ružicu listov. Rastie v Európe, severnej Afrike, ale aj v Amerike. Uprednostňuje vápenaté podklady, darí sa jej na slnečných lúkach a pasienkoch.

Dôležité kvety

Kvitnúce ďatelinové kvety majú značný význam pre včelárov. Je výbornou včelou pašou, pričom 1 ha pestovanej krmoviny dáva až 100 kg. Zároveň svojim rozsiahlym koreňovým systémom obohacuje pôdu o dusík.

Ľudia začali ďatelinu používať ako krmovinu už v antike, ako liečivá rastlina však ostala dlho neznáma. Predmetom zberu a nákupu u nás sú kvetné úbory. V máji až auguste (prípadne v júni až septembri) otrhávame na začiatku kvitnutia mäsovočervené alebo svetlo karmínové nerozpadové kvetné hlávky.

Okrem včiel si na ďateline pochutnáva aj iný hmyz, napríkad motýle, alebo čmeliaky (na fotografii). Zdroj: Pixabay.com

Materiál sušíme ihneď a rýchlo v tenkých vrstvách riedko rozložený v tieni a na vzdušnom mieste (najlepšie umelým teplom do 35 °C). Hnedasté súkvetia po vysušení vyradíme. Pomer zoschnutia je asi 6 : 1. Droga (Flos trifolii rubri) však ľahko podlieha skaze a preto je na mieste opatrnosť pri jej uskladnení.

Liečebná a nutričná hodnota

Z účinných obsahových látok ďateliny lúčnej sú to najmä triesloviny, glukozidy, flavonoidy, organické kyseliny, farbivá, fenolické látky, silica, v listoch sa nachádza asparagín a iné aminokyseliny. Vňať má vysokú energetickú hodnotu 295 KJ a obsahuje 7,5 percenta bielkovín, 10,1 percenta sacharidov, až 2,0 percentá minerálnych látok, z toho 350 mg. 100 g-1 vápnika, značný obsah až 72 mg. 100 g-1 horčíka, 78 mg. 100 g-1 fosforu, 5,5 mg. 100 g-1 železa a veľmi veľké množstvo 215 mg. 100 g-1 vitamínu C, niacínu (vitamín B3) a tiamínu (vitamín B1).

Posilňuje imunitu, pomáha tráveniu

Fytoterapeuti odporúčajú ďatelinu ako veľmi šetrný a neagresívny prostriedok na úpravu funkcie organizmu i jeho jednotlivých orgánov. Jej liečebné účinky zvyšujú obranyschopnosť organizmu, detoxikuje, má antiseptické a antibiotické účinky.Podporuje trávenie, vylučovanie, je prevenciou proti žalúdočným vredom, odstraňuje plynatosť a hnačky, upravuje stolicu.

Ilustračná fotografia. Zdroj: Pixabay.com

Odporúča sa ako podpora zdravývh dýchacích ciest, odstraňuje kašeľ a hlieny.
Prečisťuje krv a podporuje jej tvorbu, odstraňuje bolesti svalov a kĺbov, urýchľuje hojenie a dezinfekciu rán, upravuje nepravidelnú menštruáciu či eliminuje prejavy menopauzy. Upokojuje aj nervový systém a tým zlepšuje kvalitu spánku.

Čaj, ale aj šalát či kúpeľ

Mladé jarné výhonky majú príjemnú chuť a vôňu a môžeme ich použiť do jarných bylinkovo-zeleninových zmesí, polievok, šalátov a prívarkov. Z kvetov sa pripravuje liečivý čaj, ktorý si môžete pripraviť zo 6 čajových lyžičiek drogy, ktoré nasypete do vriacej vody (cca 400 ml). Nechajte zo 10 minút stáť a po prefiltrovaní ho môžete popíjať v priebehu celého dňa po dúškoch.

Pri reumatických bolestiach pomáhajú kúpele v ďatelinovom odvare, ktorý má byť čo najteplejší a procedúra sa má absolvovať večer – striedavo kúpať jeden večer ruky, druhý nohy, vždy približne 15 minút. Po kúre trvajúcej 30 dní treba urobiť 10 dní prestávku a po nej možno kúpeľ opakovať ešte 6 – 7 krát.

Drogu ďateliny lúčnej sa odporúča kombinovať do rozličných liečivých zmesí. Napríklad na posilnenie jej expektoračných účinkov (vykašliavanie hlienov) ju môžeme kombinovať s mätou, feniklom, materinou dúškom alebo tymiánom.

Doc. RNDr. Ivan Šalamon, CSc. (Katedra ekológie Fakulty humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity)

Foto: Pixabay.com

O autorovi

Ivan Šalamon

Ivan Šalamon | externý redaktor

Prof. RNDr. IVAN ŠALAMON, CSc.

  • Ukončil štúdium odboru všeobecná biológia so špecializáciou fyziológia rastlín na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach, kde od roku 1986 pracuje. Vo svojej vedeckej kariére sa zameriava na biodiverzitu, šľachtenie a prírodné látky liečivých rastlín.
  • Od roku 1995 do roku 2002 bol vedeckým sekretárom Výskumného ústavu agroekológie v Michalovciach s možnosťou realizácie výskumných aktivít pri veľkoplošnom pestovaní, zbere a pozberovej úprave špeciálnych plodín.
  • V roku 1999 vypracoval pre Ministerstvo pôdohospodárstva SR „Rozvojový program výroby a spracovania liečivých, aromatických a koreninových rastlín v SR“.
  • Od roku 2003 pôsobí ako vysokoškolský učiteľ na Prešovskej univerzite v Prešove s orientáciou na výučbu a aplikovaný výskum v oblasti ekológie jedinca a populácií liečivých rastlín.
  • V júni 2006 mu bola udelená medaila Medzinárodnej spoločnosti záhradníckych vied (International Society of Horticultural Science: ISHS) so sídlom v Leuvene, Belgicko, za organizáciu 1. svetového sympózia o rumančeku kamilkovom pod záštitou tejto významnej medzinárodnej organizácie.
  • Je hlavným autorom prvých slovenských odrôd liečivých rastlín (mäty piepornej „KRISTÍNKA“ a rumančeka kamilkového „LIANKA“), na ktoré v rokoch 2017 a 2018 vydal osvedčenia Úrad Spoločenstva pre odrody rastlín (Community Plant Variety Office: CPVO) so sídlom v Angers, Francúzsko.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky