Nové zlúčeniny narúšajú energetický metabolizmus bakteriálnych buniek. Sú netoxické a protizápalové.
Ľudstvo neustále zápasí so zvyšujúcim sa výskytom mikroorganizmov rezistentných na antibiotiká, čo komplikuje liečbu pacientov po celom svete a v neposlednom rade zvyšuje riziká pandémií.
Vedci z Univerzity Komenského v Bratislave, Univerzity Palackého v Olomouci a ďalších českých vedeckých inštitúcií začali preto dizajnovať nové unikátne molekuly odvodené od kyseliny škoricovej, ktoré vykazujú hneď niekoľko rôznych mechanizmov účinkov.
Podľa odborníkov by mali byť až stokrát účinnejšie proti najčastejším rezistentným baktériám – zlatému stafylokokovi, enterokokovi a tuberkulóze – ako štandardne používané antibiotiká. Svoje zistenia publikovali v International Journal of Molecular Sciences.
„Príroda poskytuje nevyčerpateľný zdroj inšpirácie pre hľadanie nových protiinfekčných zlúčenín,“ povedal vedúci medzinárodného tímu Josef Jampílek z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave.
Narúšajú energetický metabolizmus baktérií
Zlúčeniny, ktoré vedci vytvorili, sú schopné narúšať energetický metabolizmus bakteriálnych buniek alebo stavbu, respektíve biosyntézu bakteriálnych membrán. „Dôležité je, že sú zároveň pre človeka netoxické a takisto nevykazujú ani ďalšie nepriaznivé účinky. Okrem toho zlúčeniny vykázali aj protizápalovú aktivitu. V súčasnosti vyvíjame ďalšiu generáciu týchto pozoruhodných jednoduchých malých vysokobioaktívnych molekúl,“ uviedol Jampílek.
Výhodou je, ak má liečivo duálne pôsobenie. V mieste bakteriálnej infekcie totiž často vzniká zápal a opačne, v mieste zápalu zasa dochádza sekundárne k bakteriálnej infekcii. Chemická povaha zlúčenín dovoľuje ich spracovanie do liekových prípravkov tak pre celkové, ako aj pre lokálne použitie.
Keď vedci získajú výsledky ďalšej generácie molekúl a spresnia mechanizmus účinku, čaká ich rozsiahle predklinické testovanie a vývoj vhodnej liekovej formy.
Zdroj: TS UK v Bratislave
(af)