Živé mikróby v prastarej hornine môžu vedcom poskytnúť pohľad na raný život na Zemi alebo pomôcť pri hľadaní potenciálneho života na Marse.
Vedci našli živé mikróby v hornine starej dve miliardy rokov, čo poskytuje pohľad na raný život na Zemi a potenciálne môže pomôcť pri hľadaní života na Marse. Informáciu priniesol portál Sci Tech Daily.
Vedci živé mikróby objavili v zapečatenom zlome horniny starej dve miliardy rokov v oblasti známej ako Bushveldský intruzívny komplex v Južnej Afrike. Tento rozsiahly prírodný útvar vznikol pri pomalom ochladzovaní magmy pod zemským povrchom a patrí medzi najbohatšie ložiská rúd na svete, pričom naň pripadá až 70 percent svetovo ťaženej platiny.
Najstarší organizmus
Ako píše Sci Tech Daily, toto je doteraz najstarší príklad živých mikróbov nájdených v starovekej hornine. Zafarbením DNA mikrobiálnych buniek a použitím infračervenej spektroskopie na preskúmanie proteínov v mikróboch a okolitej hline mohli vedci potvrdiť, že mikroorganizmy boli živé (pôvodné) a nevznikli kontamináciou.
Tieto mikróby by mohli poskytnúť nový pohľad na raný vývoj života a pomôcť pri hľadaní mimozemského života v podobne starých vzorkách hornín privezených z Marsu. Už v blízkej budúcnosti má rover úradu NASA Perseverance priniesť z červenej planéty naspäť horniny, ktoré majú podobný vek ako tie, ktoré sa použili v tejto štúdii.
Hlboko pod povrchom zeme v starých horninách žijú kolónie mikróbov a nejako sa im darí prežívať milióny rokov. Tieto malé odolné organizmy majú veľmi pomalý metabolizmus a počas geologických období sa vyvíjali len minimálne, čo nám ponúka príležitosť nahliadnuť do minulosti.
Nedotknutá hornina
„Nevedeli sme, či sú horniny staré dve miliardy rokov obývateľné. Doteraz najstaršou geologickou vrstvou, v ktorej sa našli živé mikroorganizmy, bolo ložisko pod dnom oceánu staré sto miliónov rokov, takže je to veľmi vzrušujúci objav. Štúdiom DNA a genómov mikróbov, ako sú tieto, môžeme pochopiť evolúciu veľmi skorého života na Zemi,“ uviedol Yohey Suzuki, hlavný autor a docent z Graduate School of Science na Tokijskej univerzite.
Vzhľadom na spôsob, ako bol Bushveldský intruzívny komplex vytvorený, a na minimálne deformácie alebo zmeny, ktorými odvtedy prešiel, sa predpokladá, že poskytol stabilné prostredie pre staroveký mikrobiálny život, ktorý pokračuje až do dnešných dní.
Techniky a dôsledky pre astrobiológiu
Prostredníctvom Medzinárodného kontinentálneho vedeckého vrtného programu, neziskovej organizácie, ktorá financuje prieskum na geologických miestach, tím získal 30 centimetrov dlhú vzorku skalného jadra z asi pätnástich metrov pod zemou. Hornina bola rozrezaná na tenké plátky a analyzovaná a vtedy tím objavil živé mikrobiálne bunky husto zabalené do trhlín v hornine. Akékoľvek medzery v blízkosti týchto trhlín boli upchaté hlinou, čo organizmom znemožňovalo odísť a zároveň bránilo ich kontaminácii.
Zdroj: Sci Tech Daily
(LDS)