Slovensko zažilo mimoriadne úspešný rok v hniezdení bociana bieleho s rekordným počtom obsadených hniezd a mláďat.
Slovensko zažilo mimoriadne úspešný rok v hniezdení bociana bieleho s rekordným počtom obsadených hniezd a mláďat.
Do sčítania sa zapojilo mnoho ľudí
V roku 2024 prebiehalo 8. medzinárodné sčítanie bociana bieleho v areáli jeho hniezdneho rozšírenia. Sčítanie koordinovala Naturschutzbund Nemecko v spolupráci s BirdLife International. Na Slovensku ho realizovala Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS/BirdLife Slovensko).
Do sčítania sa zapojilo približne 300 dobrovoľníkov, zoológov, múzeí a profesionálnych pracovníkov ochrany prírody. Zaznamenávali jarný prílet bocianov do hniezd, priebeh a úspešnosť hniezdenia, ako aj stav hniezd a potrebu ich údržby.
„Dlhodobo bola situácia s bocianom na Slovensku stabilizovaná na počte okolo 1350 obsadených hniezd. V posledných rokoch začal počet hniezd mierne stúpať a v roku 2024 sme napočítali až 1573 obsadených hniezd v 1106 obciach. Z nich bolo v 1344 hniezdach vyvedených 4081 mláďat, čo predstavuje priemerný počet 3 mláďatá na hniezdo. Na úspešnej výchove mláďat sa podieľali hlavne bociany vo veku 4 – 7 rokov,“ uviedol hlavný koordinátor sčítania Miroslav Fulín. Ten opísal rok 2024 ako mimoriadne úspešný vzhľadom na hniezdenie bociana bieleho na Slovensku.
Kde je ich najviac?
Najvyšší počet 16 obsadených hniezd evidujeme v obciach Dlhé nad Cirochou a Radvaň nad Laborcom. Až 860 obsadených hniezd sa nachádza na samostatných stĺpoch s podložkami. Najstarším hniezdiacim bocianom je šestnásťročná samička v obci Lučivná.
Náhly nárast počtu obsadených hniezd na Slovensku pripisujeme globálnemu otepľovaniu a s ním súvisiacemu posunu areálu výskytu populácie na severovýchod. Druhým dôvodom môže byť upustenie bocianov od potreby migrácie až na juh Afriky a vďaka miernym zimám a dostatku potravy zotrvanie na severe, resp. v strede Afriky. Vysoký počet mláďat v hniezdach u nás podporila bohatá potravná ponuka vo forme vyššieho počtu hrabošov v danom roku na Slovensku.
Buďte súčasťou aj vy
Slovensko je jednou z mála krajín, ktorá každoročne monitoruje bocianov. Atlas hniezd bociana bieleho prevádzkuje skupina odborníkov z mimovládnej organizácie Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko už viac ako 20 rokov. Keďže prirodzeným hniezdnym biotopom bociana je urbanizovaná krajina, ľudia môžu aktívne prispievať svojimi zisteniami a poznatkami. Ornitológ SOS/BirdLife Slovensko Ján Gúgh informuje, že údaje môžete jednoducho vložiť internetového atlasu a vyhľadávať v ňom na webovej stránke www.bociany.sk.
Všetkým, ktorí prispeli údajmi z hniezdenia, ornitológovia úprimne ďakujú. Viac o hniezdení bociana bieleho na Slovensku nájdete v Informačnom spravodajcovi Bocian 2024 a na stránke bociany.sk.
Zdroj: SOS Birdlife Slovensko, VND
(JM)