Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Prvý opeľujúci obojživelník? Vedci objavili žabu, ktorá sa kúpe v kvetoch

VEDA NA DOSAH

Brazílske rosničky sa neživia hmyzom, ale plodmi a kvetmi ovocných stromov.

Zdroj: Carlos Henrique de-Oliveira-Nogueira

Zdroj: Carlos Henrique de-Oliveira-Nogueira

Hnedooranžové brazílske rosničky trávia teplé večery na ovocných stromoch. Na rozdiel od väčšiny žiab rosnička Xenohyla truncata uprednostňuje vo svojom jedálničku dužinu plodov, ako aj nektár nachádzajúci sa v kvetoch stromu Cordia taguahyensis namiesto hmyzu.

Žaby počas honby za nektárom namáčajú celé telá do kvetov rastlín. Keď sa vynoria, peľ z tyčiniek sa im prilepí na hlavu a chrbát. Týmto spôsobom skáču zo stromu na strom a prenášajú so sebou aj peľ. Žaby pravdepodobne pomáhajú v opeľovaní. Ide o doteraz nevídaný jav, ktorý vo svete obojživelníkov nemá obdobu.

Podľa Luisa Felipeho Toleda, riaditeľa laboratória histórie obojživelníkov z University of Campinas, je podobné správanie žiab jedinečné. Toledo je jedným z autorov štúdie, ktorá bola publikovaná v časopise Food Webs a naznačuje, že medzi žabami a kvitnúcimi stromami existuje ekologické spojenie.

Vymenili hmyz za kvety

Väčšina žiab je mäsožravá, vegetáciu konzumujú iba zriedka. Začiatkom tohto storočia však vedci našli pozostatky rastlín v tráviacom trakte rosničky Xenohyla truncata. Po ďalšom bádaní dospeli k záveru, že tento druh sa živí zámerne a často ovocím, listami a kvetmi a len občas hmyzom.

Počas výskumu v brazílskych lesoch Restinga Toledov tím narazil na dve žaby, ktoré popíjali nektár zo zvonovitých kvetov približne päť až pätnásť minút. Neskôr sa im podarilo zachytiť žaby sŕkajúce nektár z kosatcov fúzatých. Náhodné prenášanie peľu z kvetu na kvet (z tyčinky na bliznu) spôsobuje rozmnožovanie rastlín.

Zdroj: Carlos Henrique de-Oliveira-Nogueira

Zdroj: Carlos Henrique de-Oliveira-Nogueira

 

Široká skupina opeľovačov

Vďaka tomuto objavu by sa obojživelníky mohli pridať do prekvapujúco rozmanitého zoznamu nedávno objavených opeľovačov, kam patria potkany, šváby a dokonca aj jašterice. Variabilita opeľovačov by mohla posunúť hranice toho, čo vieme o vzťahoch medzi zvieratami a ich prostredím. Na to, aby sa dalo s istotou tvrdiť, že žaby skutočne opeľujú rastliny, je potrebných viac pozorovaní.

Vedci plánujú otestovať hlien kože žaby, aby sa uistili, že peľ sa nezničí skôr, ako sa dostane na určené miesto. Okrem toho musia zistiť aj to, či sa skutočne prenesie a či je schopný kvetinu úspešne opeliť. Otázkou zostáva, prečo sa pri tomto druhu žiab vyvinula preferencia flóry pred faunou.

Keďže rosnička aj brazílsky ovocný strom Cordia taguahyensis sú ohrozené druhy, pochopenie zložitosti ich vzťahu je nevyhnutné pre ich ochranu. Dôležité je, aby sme nestratili možnosť študovať túto mimoriadnu interakciu pred tým, ako bude neskoro.

Pasívne rozmnožovanie rastlín

Zoochória je spôsob šírenia semien, plodov, celých drobných rastlín či lepivých vajíčok pomocou živočíchov. Pokiaľ sa prichytávajú na povrch živočíchov, nazývame tento spôsob transportu epizoochória. Po požití plodov vtákmi alebo inými zvieratami sú niektoré semienka vylúčené v exkrementoch a môžu vyklíčiť a vyrásť. Táto forma transportu sa nazýva endozoochória. Entomofília je opeľovanie rastlín živočíchmi, keď hmyz opeľuje kvety kvitnúcich rastlín.

Zdroj: New York Times, Muni

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky