Tím z BioRescue po prvýkrát úspešne vložil embryo do tela nosorožej samice.
Na svete existujú už len dva jedince samičky kriticky ohrozeného nosorožca tuponosého severného (označovaného aj ako nosorožec biely). Vďaka medzinárodnému vedeckému tímu BioRescue majú teraz nádej a ich druh by mohol byť zachránený. Vedcom sa totižto podarilo vykonať prvý úspešný prenos embryí do tela náhradnej samice.
Dve osamotené samičky
Po tom, ako v roku 2018 zomrel posledný samec nosorožca tuponosého severného menom Sudán, bola svetlá budúcnosť v nedohľadne. Ostali už len dve samice Fatu a Najin, ktoré patria do ZOO Dvůr Králové v Českej republike, ale žijú v kenskej rezervácii Ol Pejeta, kde ich nepretržite chránia ozbrojené stráže.
Preniesli dve embryá
Vedci a veterinári z BioRescue pod vedením Leibnizovho inštitútu pre výskum v zoo a voľne žijúcich živočíchov (Leibniz-IZW) sa rozhodli vyskúšať metódu asistovanej reprodukcie s embryami nosorožca tuponosého južného. Zatiaľ čo sa táto metóda bežne používa u ľudí, pri koňoch a kravách, na nosorožce nikdy predtým aplikovaná nebola. Odborníci 24. septembra 2023 preniesli a vložili dve embryá do náhradnej matky nosorožca južného menom Curra.
Oocyty (primárne samičie pohlavné bunky), použité na vytvorenie embryí, boli získané od samice nosorožca tuponosého južného Elenore, ktorá žije v ZOO Pairi Daiza v Belgicku. Spermie použité na oplodnenie pochádzali od samca Athosa zo ZOO Salzburg v rakúskom Hellbrunne. Elenorine oocyty boli oplodnené in vitro intracytoplazmatickou injekciou spermií (ICSI) a vyvíjali sa ďalej v laboratóriách Avantea v Cremone v Taliansku.
Od septembra do novembra bola Curra nepretržite sledovaná. Samec Ouwan, ktorý je sterilný, poslúžil vedcom ako indikátor. Samici sa prestal venovať, čo bola prvá zmienka o možnej úspešnej gravidite.
Nešťastná nákaza
Prvé vyšetrenie, ktoré malo potvrdiť graviditu, bolo naplánované na koniec novembra. Curra a ani Ouwan sa ho v dôsledku vzácnej infekcie nedožili. Extrémne silné dažde zrejme viedli k zaplaveniu výbehu zvierat a premnoženiu spór klostrídiových baktérií.
Pitva zvierat odhalila závažnú systémovú infekciu a následnú intoxikáciu bakteriálnym toxínom kmeňov Paraclostridium bifermentans a Paeniclostridium sordellii. Ukázalo sa však, že Curra bola 70 dní tehotná a plod, ktorý meral 6,4 centimetra, bol samčieho pohlavia. Aj napriek nešťastnej súhre udalostí vidia vedci v celom procese pozitívum, ktoré je dôkazom, že táto technika môže fungovať. V januári 2024 sa analýzou DNA plodu potvrdilo, že pochádzalo z úspešného prenosu embrya.
Vyhliadky do budúcnosti
Do mája alebo júna tohto roku plánujú vedci implantovať prvé embryá nosorožca bieleho severného. Tie boli vytvorené pomocou spermií získaných od dvoch už mŕtvych samcov a vajíčok od žijúcej samice Fatu. Plod by mala vynosiť náhradná samica nosorožca tuponosého južného z Kene. V genetickej banke v Berlíne v Nemecku a v talianskom meste Cremone je dokopy uložených 30 embryí v tekutom dusíku pri teplote -196 stupňov Celzia.
Gravidita nosorožcov trvá 16 mesiacov. Ak bude úspešná, pôjde o prvého nosorožca bieleho severného narodeného od roku 2000. Vedci dúfajú, že zavedením metódy by mohli pomôcť ochrániť a rozšíriť počty nosorožcov sumatrianskych, ktorých je vo voľnej prírode už len 40 jedincov.
„Za posledných pár rokov sme prešli veľký kus cesty a urobili rad významných krokov. Naučili sme sa odoberať vajíčka nosorožca, prevážať ich z Afriky do Európy, oplodniť uchovanými spermiami a tiež zamraziť. Teraz sa nám podarilo úspešne vložiť ľahšie dostupné embryo príbuzného nosorožca bieleho južného do náhradnej matky. Je to naozaj predposledný krok. Zostáva nám to isté dokázať s embryom nosorožca severného,“ uviedol šéf projektu BioRescue Thomas Hildebrandt.
Zdroj: ScienceDaily, The Guardian, Wikipedia
(JM)