Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Festival filmov v Olomouci sa dotkol témy zabezpečenia dostatku kvalitných potravín pre našu budúcnosť

VEDA NA DOSAH

ilustračné foto /potraviny/

V Olomouci sa uskutočnil 2. ročník festivalu dokumentárnych filmov o jedle a názvom Země na talíři. Táto prehliadka filmov upozornila na to, ako zabezpečiť ľudstvu do budúcnosti dostatok kvalitných potravín pre všetkých obyvateľov planéty. Nebude to jednoduché a riešenie je potrebné hľadať už teraz. Organizátormi festivalu boli nezávislé analytické centrum Glopolis, Ústav experimentální botaniky AV ČR, v. v. i., výzkumný program Potraviny pro budoucnost Strategie AV21 a študentský spolok Udržitelný Palacký.

„Sázíme jako jedinci i jako společnost na iluze nebo iluze dokonce sami vysazujeme?“ To je motto tohtoročného festivalu, ktorý je vo svete známy ako Aliment Terre.

Časť tejto prehliadky v Olomouci ponúkla celkovo štyri dokumentárne snímky. Tvorcovia sa zamýšľajú nad tým, ako poľnohospodárstvo ovplyvňuje klimatické zmeny, čo nám môže priniesť ekologické hospodárstvo, aké dôsledky má pre životné prostredie nadmerný rybolov a ako ničí životy Afričanov násilné zaberanie pôdy.

Prepojenie festivalu Země na talíři s Academia filmom Olomouc (AFO)

Novinkou tohtoročného festivalu je spolupráca s Medzinárodným festivalom dokumentárnych filmov Academia film Olomouc (AFO). Ich spoločným výsledkom je projekcia filmu „Sustainable: Potraviny v jiném světle“ , ktorý sa premietal 11. októbra v miestnom kine Metropol. Dokument ukázal západný systém výroby a spotreby potravín, v kontraste s príbehom pestovateľa, ktorý sa rozhodol bojovať proti kríze v poľnohospodárstve.

Touto akciou začínajú v kine Metropol dokumentárne večery Academia film Olomouc pre širokú verejnosť, ktoré potrvajú do apríla 2018, teda do otvorenia samotného festivalu AFO.

Film „Mrtví osli se hyen nebojí“

Réžia: Joakim Demmer, Švédsko, Fínsko a Nemecko | 2017 | anglicky / české titulky | 80 min.

Zlato má novú farbu – zelenú. V snahe získať vyššie zisky do štátnej pokladnice, etiópska vláda prenajíma milióny hektárov svojej poľnohospodárskej pôdy zahraničným investorom. Sen o prosperite má však veľmi tienistú stránku. Stretávanie sa s investormi, úradníkmi svetových organizácií, rozvojovými pracovníkmi, vysťahovanými roľníkmi i prenasledovanými novinármi. Celovečerný dokument sa usiluje o odhalenie skutočných dopadov zaberania pôdy na životy miestnych ľudí. Formou investigatívnej žurnalistiky sa odkrýva príbeh honu za novým zlatom, v strede ktorého leží Etiópia, ktorá si týmto spôsobom rozpredáva vlastnú budúcnosť.

Film „Děkujeme za déšť“

Režia: Julia Dahr, Nórsko, Keňa a Veľká Británia | 2017 | anglicky / české titulky | 90 min

Keď pred piatimi rokmi zobral prvýkrát do ruky kameru sympatický farmár z Kene – Kisilu, aby začal dokumentovať život svojej rodiny a okolité dediny, neočakávalo sa, aký silný príbeh vznikne z jeho rozprávania. Výsledkom je podmanivý príbeh odhodlania, pokory a tvrdej práce. Ale tiež príbeh boja proti klimatickej zmene. Keď jedného dňa jeho domov zasiahne zničujúca búrka, Kisilu sa rozhodne vyzvať ľudí vo svojej komunite k akcii. Tá ho zavedie až na samý vrchol politickej debaty. Dokument je výpoveďou večného optimistu, ktorý však v boji o zelenší svet otestuje vlastné limity i prekážky systému v ktorom žijeme.

Film „Ryba, kterou jím“

Réžia: Neil Docherty, USA | 2017 | anglicky / české titulky | 83 min

Oceán pôsobí ako nekonečný – podnecuje ilúziu, že rovnako také sú aj jeho zdroje. Kvôli nadmernému neregulovanému rybolovu a rastúcemu apetítu ľudí vo svete dochádza k rýchlemu znižovaniu populácie rýb aj k ničeniu prirodzených biotopov mnohých morských živočíchov.

Spisovateľ a nadšený rybár Paul Greenberg sa pri hľadaní odpovede na otázky udržateľnosti lovu rýb a vplyvu ich konzumácie na ľudské zdravie vydáva na dobrodružnú výpravu do miest, kde problémy rybolovu vznikajú a pátra po ich možných riešeniach.

 

Spracovala: Mária Izakovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroje:

Program festivalu Země na talíři v Olomouci

Strategie AV21

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky