Homosexualita predstavuje pre evolučnú biológiu zaujímavý paradox. Preskúmať sa ho rozhodli vedci z Univerzity Karlovej v Prahe.

Etológovia z Prírodovedeckej fakulty UK v Prahe skúmali jednu z populárnych hypotéz, hypotézu antagonistických génov. Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com
Vedci vychádzali z predpokladu, že ak majú homosexuálni jedinci v priemere menej potomkov ako heterosexuálni ľudia a zároveň je sexuálna orientácia do určitej miery geneticky podmienená, mali by sa genetické predpoklady na homosexualitu znižovať. Ako je však možné, že sa stále v ľudskej populácii udržujú?
Na túto otázku sa snažila odpovedať nedávna štúdia Jakuba Fořta a jeho kolegov zo skupiny Etológie človeka na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Karlovej (UK) v Prahe.
Hypotéza sexuálne antagonistických génov
Z evolučného hľadiska je ťažké vysvetliť, prečo sa gény spojené s homosexualitou udržali v populácii, keď majú homosexuálni jedinci v priemere menej potomkov. Vďaka prírodnému výberu by takéto gény mali v priebehu času ubúdať.
Ide o rozpor, ktorý vedci stále nedokážu spoľahlivo vysvetliť. Navrhli preto rôzne hypotézy súvisiace s tým, prečo homosexualita pretrváva naprieč kultúrami a historickými obdobiami.
Jednou z možností je hypotéza sexuálne antagonistických génov, ktorá predpokladá, že určité gény môžu mať protichodné účinky na reprodukčnú úspešnosť mužov a žien.
Napríklad gény, ktoré u mužov zvyšujú pravdepodobnosť homosexuality a tým znižujú ich plodnosť, môžu súčasne zvyšovať plodnosť žien. Vďaka tomu by tieto gény mohli v populácii pretrvávať.
Dotazníková štúdia
Štúdia, publikovaná v časopise Evolution and Human Behavior, sa zamerala na zisťovanie plodnosti príbuzných participantov formou online dotazníka. Na štúdii participovalo približne dvetisíc homosexuálnych a heterosexuálnych mužov a žien z Česka a zo Slovenska.
Očakávania boli jasné: ak platí teória antagonistických génov, mali by byť matky, tety a babičky gayov plodnejšie než ženy v rodinách heterosexuálnych mužov a mužskí príbuzní lesbičiek by mali byť plodnejší než mužskí príbuzní heterosexuálnych žien.
Štúdia predovšetkým ukázala, že gayovia a lesbičky splodili nižší počet biologických potomkov než heterosexuáli. Hypotézu sexuálne antagonistických génov ale výsledky nepotvrdili. Štúdia však odhalila vyššiu plodnosť prarodičov z otcovej strany u gayov, čo môže naznačovať iný mechanizmus udržovania homosexuality v populácii.

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com
Prečo sa gény udržujú v populácii?
Prečo sa teda gény spojené s homosexualitou udržujú v populácii? Štúdia naznačuje niekoľko možných vysvetlení.
- Gény spojené s homosexualitou by mohli zvyšovať plodnosť u iných členov rodiny – mohlo by ísť napríklad o heterosexuálnych mužských príbuzných gayov.
- Rozšírené užívanie antikoncepcie a celkový pokles pôrodnosti by mohli zastrieť evolučné mechanizmy udržovania homosexuality, ktoré sa uplatňovali skôr. Možno boli efekty v minulosti výraznejšie, dnes ich však už nevidíme.
- Homosexualita je súhrou viacerých rôznych genetických a environmentálnych faktorov, ktoré sa navzájom prekrývajú. Niektoré z nich môžu mať evolučné výhody nezávislé od plodnosti (napr. znížením kompetície medzi bratmi narodením homosexuálneho potomka do rodiny).
Potrebný ďalší výskum
Štúdia etológov z Prírodovedeckej fakulty UK v Prahe nepotvrdila jednu z populárnych hypotéz, teda hypotézu antagonistických génov. Otázka evolučného udržovania homosexuality tak zostáva naďalej nezodpovedaná.
Môže sa ukázať, že odpoveď bude zložitejšia a bude zahŕňať kombináciu genetických, environmentálnych a kultúrnych faktorov. Jedno je však isté – výskum ľudskej sexuality má pred sebou ešte dlhú cestu plnú prekvapení a nových objavov.
Zdroj: TS Prírodovedecká fakulta UK v Prahe
(zh)