Pozrite sa na stálu zeleň okolo seba nielen na Vianoce. Look for an Evergreen Day bol založený arboristami.
Hoci už na tohtoročné Vianoce svoj stromček máte, dnešný deň je skvelou príležitosťou vyjsť von a spoznať aj ostatné druhy ihličnanov v okolí a zistiť, že tieto zelené obry nás obklopujú každý deň v roku. Look for an Evergreen Day, čo vo voľnom preklade znamená Pozrite sa na vždyzelené rastliny, si pripomíname 19. decembra po celom svete. Patria ak nim i naše sviatočné ihličnany.
Rovnaké po celý rok?
V botanike označuje pojem stálozelená rastlina takú, ktorej listy zostávajú zelené a funkčné počas viac ako jedného vegetačného obdobia, čiže aj cez zimu. Nachádzajú sa všade na svete okrem Antarktídy. Naproti tomu poznáme listnaté rastliny, ktoré počas zimy alebo obdobia sucha svoje listy úplne strácajú.
Listy vždyzelených rastlín sú zvyčajne hrubšie a pevnejšie ako listnatých stromov, mnohokrát predstavujú tenké ihlice. V skutočnosti stálozelené rastliny tiež zhadzujú listy, ich cyklus je však iný. Namiesto toho, aby im opadali naraz ako podnet na meniace sa ročné obdobie, zhadzujú listy nepretržite počas roka pomalším tempom. Pretože im neustále dorastajú nové, môže sa nám zdať, že vyzerajú rovnako po celý rok.
Vždyzelené stromy nemusia byť len zelené, hýria rôznymi farbami. Smrek pichľavý pôsobí sivomodrou farbou vďaka striebornomodrému ihličiu. Rovnako je na tom viacero druhov borievok s jemnými modrozelenými listami či žltý bršlen.
Založili ho arboristi
Nič sa nevyrovná pohľadu na stromček a vôni čerstvého ihličia, ktoré nám v sekunde navodia vianočnú náladu. Medzi ihličnatú zeleň, ktorá skrášľuje naše obydlia počas sviatkov, patria najmä smreky, borovice a jedle.
Každým rokom kupujú ľudia stromčeky s väčším predstihom, aby si navodili sviatočnú atmosféru. V minulosti však bolo zvykom zaobstarávať a zdobiť stromček až tesne pred Vianocami. To je pravdepodobne dôvod, prečo bol 19. december vyhlásený za Deň ihličnanov.
Look for an Evergreen Day bol pôvodne založený Asociáciou arboristov ako deň, počas ktorého by mali ľudia oceniť krásu týchto stromov, nielen ich skrášlenie trblietavými svetlami a ozdobami. Dokonca aj v hlbokej zime si tieto ušľachtilé stromy udržujú svoje ihličky a poskytujú nádherný zelený a biely kontrast, ktorý je taký typický pre krásu zimy.
S ihličnanmi sme vyrastali
Ihličnany hrali dôležitú úlohu v mnohých aspektoch histórie a kultúry po celé veky. Domorodí Američania na severozápade Pacifiku boli vraj závislí od červeného cédra.
Ten im dal všetko, čo k životu potrebovali – jedlo, vodu (vo forme nepremokavých tkaných košíkov z cédrovej kôry), oblečenie, lieky, dopravu (kanoe si vyrábali z cédrového stromu), prístrešie (dosky z dreva využívali na stavbu dlhých domov) a spiritualitu (konáre sa používali pri mnohých obradoch).
Kedy bol ozdobený prvý verejný stromček?
Postavenie slávnostne vyzdobeného stromčeka je tradíciou v mnohých krajinách sveta. Kde sa však tento zvyk ustálil a kto umiestnil prvý kúsok pozlátky na klasický ihličnan? Podľa dostupných záznamov bol ozdobený stromček pre verejnosť po prvýkrát postavený v roku 1510 v Rige v Lotyšsku.
V Múzeu histórie Rigy majú návštevníci možnosť vidieť starodávnu ozdobu vianočného stromčeka – malú sklenenú guľu s kovaným kovovým háčikom zo 17. storočia.
Zdroj: NationalToday, LRT, IBT, Gardenexpress
(JM)