Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Aj potraviny sú rádioaktívne, no neškodia nášmu zdraviu

VEDA NA DOSAH

ilustračné foto /atóm/

Vedeli ste, že aj mnohé, úplne bežne používané potraviny vyžarujú rádioaktívne žiarenie? Je ich minimálne desať a každá z nich vydáva rôznu intenzitu žiarenia. Nuclear Communications na webovej stránke Slovenskej nukleárnej spoločnosti tvrdí, že všetky potraviny sú v podstate mierne rádioaktívne. Dôvodom je to, že všetky potravinové a iné organické molekuly obsahujú uhlík, ktorý sa prirodzene vyskytuje ako zmes izotopov, vrátane rádioaktívneho uhlíka-14. „Na tomto základe prebieha aj analýza veku podľa rozpadu uhlíka-14, používaná na stanovenie veku fosílií. Niektoré potraviny však vyžarujú viac radiácie než iné,“ uvádzajú.

Výber 10 rádioaktívnych potravín:

1. Para orechy
Nuclear Communication tvrdí, že keby existovala cena za najrádioaktívnejšiu potravinu, dostali by ju určite para orechy. Para orechy obsahujú vysokú hladinu dvoch rádioaktívnych prvkov: rádia a draslíka. Draslík je prospešný prvok, potrebný v mnohých biochemických reakciách a je aj dôvodom, prečo je ľudské telo samotné mierne rádioaktívne. Rádium sa vyskytuje v pôde. Z tej vyrastajú stromy a absorbujú ho svojim koreňovým systémom. Para orechy vydávajú žiarenie o sile viac ako 6,600 pCi/kg. Väčšina však len neškodne prechádza našim telom. Okrem toho obsahujú veľmi zdraviu prospešný selén a ďalšie minerály, preto sa ich umiernená konzumácia dá zo zdravotného hľadiska len odporúčať.

2. Fazuľa mesačná
Fazuľa mesačná má vysoký obsah rádioaktívneho draslíka-40 a radónu-226. Radón-226 vyžaruje cca 2 až 5 pCi/kg a draslík-40 asi pCi/kg. Radón nie je pre telo žiadnym prínosom; naopak, draslík sa považuje za zdraviu prospešný. Fazuľa mesačná je tiež výborným zdrojom (nerádioaktívneho) železa.

3. Banány
Banány sú vraj natoľko rádioaktívne, že dokážu spustiť alarmy v prístavoch a na letiskách. Radón-226, ktorý sa v nich nachádza, vyžaruje okolo 1 pCi/kg a draslík-40 asi 3,520 pCi/kg. Aj vďaka vysokému obsahu draslíka sa banány považujú za potravinu s vysokou nutričnou hodnotou. „Banánové“ žiarenie síce telo absorbuje, ale nie je preň nebezpečné.

ilustračné foto /banány/

4. Mrkva
Z mrkvy vyžaruje 1 až 2 pCi/kg z radónu-226 a asi 3,400 pCi/kg z draslíka-40. Koreňová zelenina je však tiež bohatá na antioxidanty, ktoré organizmu poskytujú účinnú ochranu.

5. Zemiaky
Podobne ako mrkva, aj zemiaky vyžarujú 1 až 2,5 pCi/kg z radónu-226 a asi 3,400 pCi/kg z draslíka-40. Potraviny vyrobené zo zemiakov, ako hranolčeky alebo čipsy, sú teda rovnako mierne rádioaktívne.

6. Soľ s nízkym obsahom sodíka
Soľ s nízkym obsahom sodíka obsahuje chlorid draselný (KCl). Dostanete z nej dávku asi 3,000 pCi/kg. Bezsodíková soľ obsahuje viac KCl ako soľ s nízkym obsahom sodíka, a preto je ešte rádioaktívnejšia.

7. Červené mäso
Červené mäso obsahuje pomerne veľké množstvo draslíka, a teda aj draslíka-40. Stejk alebo burger vyžaruje približne 3,000 pCi/kg. Mäso však obsahuje aj veľa bielkovín a železa. Vysoký obsah nasýtených tukov je vraj pre naše zdravie určite nebezpečnejší než žiarenie, ktoré mäso vydáva.

8. Pivo
Pôvodcom rádioaktivity v pive je draslík-40. Dávka sa pohybuje okolo 390 pCi/kg. Je to len asi desatina dávky z rovnakého objemu mrkvového džúsu, takže ktorý z nápojov by sa dal z pohľadu radiácie vyhodnotiť ako zdravší?

ilustračné foto /pivo/

9. Pitná voda
Pitná voda nie je čistá H2O. Dávka radiácie závisí od vodného zdroja. V priemere môžete absorbovať približne 0,17 pCi/g z rádia-226.

10. Arašidové maslo
Arašidové maslo vydáva žiarenie o sile 0,12 pCi/g, ktoré pochádza z rádioaktívneho draslíka-40, rádia-226 a rádia-228. Má tiež vysoký obsah bielkovín a je zdrojom prospešných nenasýtených tukov, preto sa určite nenechajte odradiť troškou žiarenia.

 

Informácie prevzaté z webovej stránky SNUS; publikované 16. 11. 2017

Zdroj informácií

Redigovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Ilustračné foto: Pixabay.com

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky