Prednáška /

Veda v CENTRE: Stredozemné a Červené more… (2018-03)


Toto podujatie už prebehlo.

Stredozemné a Červené more – Stretnutie dvoch vodných svetov
 
Hosť: Dr. Robert Hofrichter zoológ, morský biológ, cestovateľ, spisovateľ a fotograf
Dátum a čas: 29. marec 2018 o 17.00 hod
Miesto: Konferenčná miestnosť CVTI SR na 2. poschodí.

 

V marcovej vedeckej kaviarni budeme diskutovať o málo známych tajomstvách dvoch susediacich morí.  Dva rôzne ekosystémy boli pred 20. miliónmi rokov spojené, aby sa následne oddelili. V dnešnej dobe sú však opäť spojené – Suezkým prieplavom.

 

Našim hosťom bude slovensko-rakúsky zoológ, morský biológ, cestovateľ, spisovateľ a fotograf, Dr. Robert Hofrichter zo Salzburgu – rodák z Bratislavy. V roku 1981 opustil vtedajšie Československo, čo mu umožnilo nielen štúdium biológie, ale aj cestovanie okolo sveta. Jeho vedecký záujem sa vždy sústreďoval najmä na Stredozemné a Červené more. Založil tam aj dve výskumné stanice, jednu na ostrove Krk v Chorvátsku a druhú v Dahabe, na egyptskom Sinaji. Obidve patria do ochranárskej mimovládnej organizácie MareMundi, ktorú založil a doteraz riadi Dr. Hofrichter.
 
V prednáške sa Dr. Hofrichter zameria  na fascinujúce detaily o prírodných dejinách dvoch morí, ktoré boli kedysi jedným. Volalo sa Tethys. Pred 20-timi až 15-timi miliónmi rokov sa však definitívne oddelili. Následne Stredozemné more v období Messinskej salinitnej krízy vyschlo. Keď sa more opäť naplnilo vodou, obnovilo sa už iba spojenie s Atlantikom cez Gibraltár. A tak sa zo Stredozemného mora stalo vlastne vnútorné more Atlantického oceánu. Tento stav trval až do konca 19. storočia, kedy bol vybudovaný Suezský kanál. Staré spojenie dvoch vodných svetov sa opäť obnovilo.

 

Morské organizmy začali migrovať z juhu na sever, ale oveľa menej opačným smerom. Najväčší biogeografický experiment súčasnosti sa začal. Ide o Lessepsovskú migráciu a tropikalizáciu Stredozemného mora. Náš hosť v prednáške okrem iného objasní, prečo tento fenomén dnes poškodzuje čoraz viac už i tak ohrozené Mare Nostrum, alebo naše more, ako Stredozemné more nazývali starí rimania.

 

Vstup na podujatie je pre verejnosť voľný.

 

Stránka podujatia s (video) archívom predchádzajúcich podujatí.