Prednáška /

Veda v CENTRE: O prírode vážne…aj veselo (2017-11)


Toto podujatie už prebehlo.

O prírode vážne…aj veselo

 
Hosť: doc. Ing. Miroslav Saniga, CSc.,
           vedecký pracovník Ústavu ekológie lesa SAV vo Zvolene
Dátum: 30. novembra 2017, o 17.00 hod.
Miesto: Konferenčná miestnosť CVTI SR na 2. poschodí.
 
Pozývame vás do novembrovej vedeckej kaviarne, v ktorej budeme debatovať o prírode, ktorá patrí k nám – ľuďom a my k nej. Je našou prastarou matkou, bez ktorej nemôžeme žiť a podľa toho by sme sa mali k nej aj správať.

Doc. Ing. Miroslav Saniga, CSc., je jeden z najznámejších popularizátorov prírody a vedy na Slovensku. Vo svojom výskume sa zameriava na živočíšstvo, najmä vtáky. Slovensko je podľa neho jednou čarokrásnou Záhradou Eden, ktorá predstavuje unikátne prírodovedné laboratórium.

 

Človek ako jeden z mnohotisícového počtu živočíšnych druhov na Zemi je vlastným „dieťaťom“ pramatky prírody. Našou povinnosťou je zachovať prírodné bohatstvo v jeho rozmanitosti pre budúce generácie.

V prednáške sa budeme snažiť objasniť „osudy“ niektorých druhov živočíchov, ktorých mená sú už zapísané v „Červených zoznamoch ohrozených druhov“ a v blízkej budúcnosti sa môžu ľahko ocitnúť v „Čiernej kronike mŕtvych duší Zeme“.

 

Súčasťou prednášky budú aj veselé príhody, či humorné situácie z popularizačného zápisníka docenta Sanigu. Aktérmi budú zvierací obyvatelia našich lúk, lesov, obydlí či skál. Zvieratá  sú podľa neho neraz komickými hercami, ktorí pod režisérskou taktovkou prírody dokážu zinscenovať groteskné i hororové situácie. Na záver prednášky náš hosť spríjemní podvečernú atmosféru vernou imitáciou hlasov niektorých živočíchov, s ktorými obľubuje konverzáciu najmä priamo „na pľaci“ v blízkych i odľahlých zákutiach našej slovenskej prírody.

 

Vstup na podujatie je pre verejnosť voľný.

Banner

 

Stránka podujatia s (video) archívom predchádzajúcich podujatí.