Prednáška /

Veda v CENTRE – Letný špeciál: Roboty v službách prieskumu slnečnej sústavy (2017-07)


Toto podujatie už prebehlo.

Roboty v službách prieskumu slnečnej sústavy
 
Miesto: Konferenčná miestnosť CVTI SR na 2. poschodí.
 
Pozývame vás do Letného špeciálu vedeckej kaviarne, kde budeme diskutovať o prieskume slnečnej sústavy prostredníctvom špičkových technologických robotických systémov.

Vo štvrtok 27. júla 2017 o 17.00 hod bude našim hosťom úspešný mladý slovenský vedec, matematik a robotik,

Ing. Michal Smíšek, PhD., z Nemeckej vesmírnej agentúry (DLR).

 

Oblasťou jeho vedeckého záujmu je vývoj robotických systémov pre prieskum planetárnych povrchov a iných človeku ťažko dostupných lokalít, ako dno oceánov a planetárny povrch. V súčasnosti sa venuje výskumu robotických senzorov, čiže technologických komponentov, ktorými robot vníma svoje okolie. Vedeckú kaviareň navštívi tesne po návrate zo simulovanej lunárnej misie na sopke Etna na Sicílii v rámci projektu ROBEX, ktorý je demonštráciou pripravenosti európskych robotických systémov.
 
Už od nepamäti si ľudia kladú základné existenčné otázky: kto sme, odkiaľ pochádzame a kam smerujeme? V súčasnosti sa náš záujem o porozumenie pôvodu, stavu a budúcnosti života upriamuje okrem iného aj na prieskum našej slnečnej sústavy. Technologická disciplína, ktorá môže v tejto oblasti priniesť mnoho poznatkov je robotika. Na jednej strane, mobilné robotické systémy sú viac kontaktné ako teleskopické skúmanie objektov na  diaľku, pomocou optických prístrojov, a na druhej strane sú robotické misie menej nákladné a riskantné ako astronautické misie s ľudskou posádkou.

 

Budeme hovoriť o tom, aká architektúra je pre robota najvhodnejšia a aké typy  mobilných robotov rozlišujeme, vzhľadom na spôsob pohybu. Dozvieme sa niečo aj o histórii robotických planetárnych misií, súčasných riešeniach, ako aj o misiách budúcnosti.

Júlová vedecká kaviareň je sprievodným podujatím festivalu vedy Európska noc výskumníkov 2017.

Banner Veda v CENTRE

Stránka podujatia

Archív Veda v CENTRE 2017