Prednáška /

registrácia|prednáška|Utorok so živou prírodou (2019)


Toto podujatie už prebehlo.

Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti (NCP VaT) pri CVTI SR pripravilo podujatie pod názvom

 

Utorok so živou prírodou,

 

ktorého cieľom je priblížiť verejnosti, prečo mnohé druhy rastlín a živočíchov v súčasnosti ustupujú, pričom viacerým hrozí dokonca vyhynutie. Kto je za tento stav zodpovedný? Sme to my, ľudia, naša civilizácia alebo je to dôsledok prirodzených procesov?

Utorok so živou prírodou sa uskutoční v utorok 5. 11. 2019 ako jedno z hlavných podujatí v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2019 v Centre vedecko-technických informácií SR na Lamačskej ceste 8/A v Bratislave.

 

Podujatie bude rozdelené na dva bloky prednášok, predpoludním o 9.00 hod.  a popoludní o 17.00 hod. Dopoludňajší blok prednášok je určený organizovaným skupinám zo stredných škôl, ktoré sa môžu prihlasovať na email: ncpvat@cvtisr.sk.

 

Téma: Ohrozené druhy na Slovensku

 

V troch krátkych prednáškach sa budeme venovať ochrane slovenskej flóry a fauny, ktorá je vzhľadom k stupňujúcim sa civilizačným tlakom na prírodu a meniacim sa klimatickým podmienkam veľmi naliehavou.

 

K ohrozeným alebo potenciálne ohrozeným rastlinným druhom patrí približne štvrtina (27 %, 977 druhov) cievnatých rastlín na Slovensku; 83 druhov rastlín (2 % našej flóry) u nás už vyhynulo a ďalším 155 druhom hrozí vyhynutie, ak sa nebudú uplatňovať účinné opatrenia na ich ochranu.
 
Ktoré druhy živočíchov sú najohrozenejšími na Slovensku? Napríklad, podľa posledných analýz za ostatných 40 rokov vyhynulo na celom svete až 88 % veľkých vodných živočíchov, kam radíme aj naše dunajské jesetery. No problémy nemajú len vodné živočíchy, ale napríklad aj rôzne druhy pôvodného vtáctva.
 
Medzi najznámejšie ekosystémové služiby patrí opeľovanie a najpopulárnejší opeľovač je nepochybne včela medonosná. Na opeľovaní sa však podieľa obrovské množstvo ďalších druhov hmyzu, okrem divých včiel aj muchy, osy, chrobáky a motýle. Objasníme, aký je význam týchto voľne žijúcich opeľovačov a či je skutočne pravda, že by ľuďom po vymretí včely medonosnej ostali len 4 roky života.

 

Hovoriť budeme o príčinách tohto stavu, ako aj o opatreniach, ktoré je potrebné prijať na záchranu ohrozených druhov nielen na Slovensku, ale aj vo svete.

 

Hostia:

RNDr. Pavol Mereďa, PhD., je vedeckým pracovníkom Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV a tajomníkom Slovenskej botanickej spoločnosti pri SAV. Od roku 2003 pracuje v Botanickom ústave SAV v Bratislave, v súčasnom Centre biológie rastlín a biodiverzity SAV. Vo svojej vedecko-výskumnej práci sa venuje evolúcii, taxonómii a ekológii cievnatých rastlín strednej Európy.

 

Mgr. Ladislav Pekárik, PhD., je samostatným vedeckým pracovníkom Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV a na Pedagogickej fakulte Trnavskej Univerzity v Trnave pôsobí ako vysokoškolský pedagóg. Zameriava sa najmä na výskum ekológie rýb, evolučnej ekológie rastlín a živočíchov a nepôvodných organizmov. V súčasnosti sa intenzívne venuje výskumu a ochrane dunajských jeseterov.

 

Mgr. Marek Semelbauer, PhD., je vedeckým pracovníkom v Ústave zoológie SAV. Vo svojej vedecko-výskumnej práci sa zaoberá najmä faunistikou, morfológiou a ekológiou dvojkrídlovcov. Vo voľnom čase sa aktívne podieľa na rôznych ochranárskych aktivitách.

 

Udalosť na Facebook-u.

Stránka podujatia