PODCAST: Železany - ekologický „zázrak“ na čistenie vody

30. júl. 2020 • Chemické vedy

S prof. Ing. Jánom Hívešom, PhD. sme sa porozprávali o železanoch, ktoré sú schopné ekologicky likvidovať široké spektrum mikropolutantov v životnom prostredí, najmä vo vode.

Železany sú chemická látka so špecifickými vlastnosťami, ktoré umožňujú ekologické riešenie pre znečistené vodné zdroje. „V podstate len prírode vrátime to, čo sme si od nej požičali,“ vysvetľuje inovátor roka 2019 Ján Híveš.

Na čistenie vody sa v súčasnosti využíva napríklad chlorácia. Nevýhodou súčasných postupov je však to, že kvôli nim vznikajú často ešte horšie medziprodukty než mikropolutanty, proti ktorým majú pomáhať.

V podcaste sa dozviete, prečo je príprava železanov náročná, na čo všetko ich možno použiť, ako vedci počas výskumu prišli na najdôležitejšiu vec omylom i to, aký potenciál majú železany vo vývoji batérií.

Prof. Ing. Ján Híveš, PhD. je riaditeľ Ústavu anorganickej chémie, technológie a materiálov Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Vo svojom výskume sa venuje zefektívneniu výroby železanov, vďaka ktorým je možné ničiť škodlivé látky v životnom prostredí. Je odborným garantom vedeckých projektov týkajúcich sa oblasti taveninových systémov pre aplikácie a chemické procesy v extrémnych podmienkach, dekontaminácie nebezpečných látok pomocou ekologických oxidantov, prípravy výskumných centier pre nové materiály, prípravy funkčných povrchových materiálov, ako aj inovácií v technológii výroby hliníka.

Ak vás obsah podcastu zaujal, môžete si pozrieť prednášku profesora Jána Híveša, kde o železanoch hovorí ešte podrobnejšie.

Všetky podcasty Veda na dosah sú dostupné na Youtube kanáli CVTI SR, na platforme Anchor a cez aplikácie na streamovanie hudby Spotify, Apple Podcasts a ďalších.

Lenka Dudlák Sidorová

Súvisiace:

Hore
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 9/2020
sutaz FB TVT 2020
Agrofilm
TVT2020 prihlasovanie
Quark_9/2020
TVT2020 súťaže
Veda v CENTRE máj
Vedecká cukráreň 5/2020
Aurelium - centrum vedy
Vírusy, vakcíny, imunita
Quark 25 rokov
TAG Slovenská veda
kúpa časopisov jún 2016
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
Ftaláty predstavujú skupinu látok, ktorých zmäkčujúci účinok dodáva plastom pružnosť a ohybnosť.
Zistite viac