Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

PODCAST: Železany – ekologický „zázrak“ na čistenie vody

Lenka Dudlák Sidorová

S profesorom Jánom Hívešom sme sa porozprávali o železanoch, ktoré sú schopné ekologicky likvidovať široké spektrum mikropolutantov v životnom prostredí, najmä vo vode.

Ilustračná grafika, CVTI SR

Železany sú chemická látka so špecifickými vlastnosťami, ktoré umožňujú ekologické riešenie pre znečistené vodné zdroje.

„V podstate len prírode vrátime to, čo sme si od nej požičali,“ vysvetľuje inovátor roka 2019 Ján Híveš.

 

Na čistenie vody sa v súčasnosti využíva napríklad chlorácia. Nevýhodou súčasných postupov je však to, že kvôli nim vznikajú často ešte horšie medziprodukty než mikropolutanty, proti ktorým majú pomáhať.

V podcaste sa dozviete, prečo je príprava železanov náročná, na čo všetko ich možno použiť, ako vedci počas výskumu prišli na najdôležitejšiu vec omylom i to, aký potenciál majú železany vo vývoji batérií.

Prof. Ing. Ján Híveš, PhD. je riaditeľ Ústavu anorganickej chémie, technológie a materiálov Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Vo svojom výskume sa venuje zefektívneniu výroby železanov, vďaka ktorým je možné ničiť škodlivé látky v životnom prostredí. Je odborným garantom vedeckých projektov týkajúcich sa oblasti taveninových systémov pre aplikácie a chemické procesy v extrémnych podmienkach, dekontaminácie nebezpečných látok pomocou ekologických oxidantov, prípravy výskumných centier pre nové materiály, prípravy funkčných povrchových materiálov, ako aj inovácií v technológii výroby hliníka.

Ak vás obsah podcastu zaujal, môžete si pozrieť prednášku profesora Jána Híveša, kde o železanoch hovorí ešte podrobnejšie.

Všetky podcasty Veda na dosah sú dostupné na Youtube kanáli CVTI SR, na platforme Anchor a cez aplikácie na streamovanie hudby Spotify, Apple Podcasts a ďalších.

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky