Odmalička ju zaujímala história, no najviac na nej milovala príbehy. Nakoniec sa rozhodla, že bude etnologičkou a dnes sa špeciálne venuje konšpiračným teóriám a fámam. Zuzana Panczová z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV bola hostkou najnovšieho vydania Vedeckého podcastu SAV.
„Konšpiračné teórie často pracujú s emóciou. Ide o emóciu strachu, ktorá niekedy vyplýva z bazálnych, pudových záležitostí – napríklad sa bojíme o deti,“ povedala etnologička.
V súčasnosti sa podľa odborníčky tieto príbehy aktualizujú podľa situácie.
„Ide napríklad o kradnutie detí bielymi dodávkami alebo čiernymi sanitkami. Vďaka tomuto sa konšpiračná teória dokáže stať rozbuškou pri vyvolávaní skupinových konfliktov,“ vysvetlila Zuzana Panczová.
V podcaste hovorila aj o ceste, ktorá viedla k jej vedeckej kariére.
„Doma sme mali veľa kníh. Tie boli zamerané aj na históriu, preto som automaticky nasávala historické príbehy, ktoré v nich boli popísané populárnym štýlom. Mala som rada historické romány, knihy od Zamarovského či Dvořáka. Fascinovali ma,“ povedala etnologička.
Snívala aj o tom, že bude egyptologičkou či archeologičkou.
„Držalo ma to aj počas gymnaziálnych štúdií, ale potom mi moja učiteľka dejepisu povedala, že celkom fajn je etnológia. Nevedela som, čo to je, ale nakoniec sa mi stala osudnou. Zistila som, že to, čo ma najviac bavilo na histórii, boli práve príbehy, a tak som sa ich rozhodla ďalej skúmať,“ povedala Panczová.
V najnovšom podcaste sa dozviete aj to, ako rada trávi voľný čas, v čo verí a ktorej vede by sa nevenovala, ani keby jej za to poriadne zaplatili.
Vedecké podcasty SAV sú dostupné aj na platforme Podbean a cez aplikácie na streamovanie hudby, napríklad Spotify či Apple podcasts.
Zuzana Panczová je zástupkyňou riaditeľky a vedeckou tajomníčkou Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV. Výskumne sa zaoberá štúdiom naratívov, konkrétne štúdiom fám, konšpiračných teórií, ale aj tradičných či súčasných povestí, ideológií a stereotypov. Vyštudovala Filozofickú fakultu Univerzity Komenského, odbory história a muzeológia. Svoje vedecké poznanie si obohacovala aj na študijných pobytoch v zahraničí, konkrétne na Universytet Jagiellońsky v poľskom Krakove či na Universität Göttingen v Nemecku.