Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Odborníci odhalili šokujúce prepojenie medzi manželstvom a demenciou

VEDA NA DOSAH

Nový výskum upozorňuje na prekvapivú potenciálnu nevýhodu manželstva, podľa ktorej môže tento zväzok výrazne zvýšiť riziko demencie.

Svadobný pár. Zdroj: iStock.com/Jacob Wackerhausen

Mnohé predchádzajúce štúdie preukázali, že manželstvo je zdraviu prospešné. Zdroj: iStock.com/Jacob Wackerhausen

Mnohé predchádzajúce štúdie preukázali, že manželstvo je zdraviu prospešné. To však teraz vedci vyvrátili. Spájali ho napríklad s nižším rizikom srdcových ochorení a dožitím sa vyššieho veku manželov.

Tím vedcov, ktorý sa podieľal na najnovšej štúdii pod vedením výskumníkov z Florida State University College of Medicine, naznačuje, že bude potrebné ďalšie skúmanie dôvodov, prečo slobodní ľudia dostanú demenciu s nižšou pravdepodobnosťou.

„Nezosobášení jedinci môžu mať nižšie riziko demencie v porovnaní so ženatými a s vydatými dospelými,“ píšu vedci vo svojej publikovanej práci. „Tieto zistenia by mohli poukazovať na oneskorenú diagnostiku u slobodných osôb alebo spochybniť predpoklad, že manželstvo chráni pred demenciou,“ uvádzajú výskumníci v štúdii.

Slobodní ľudia sa častejšie socializujú

Odborníci sa pozreli na zdravotné záznamy 24 107 starších ľudí s priemerným vekom 71,8 roka, ktoré skúmali 18 rokov. Týchto ľudí rozdelili do štyroch skupín: ženatí, ovdovení, rozvedení a slobodní. Slobodní alebo osoby, ktoré nikdy neuzavreli manželstvo, mali o 40 percent nižšie riziko vzniku demencie ako ľudia žijúci v manželstve. U ovdovených bol pokles o 27 percent a u rozvedených o 34 percent.

Po zohľadnení ďalších premenných, ako je vzdelanie, genetika a iné zdravotné podmienky, sa štatistický rozdiel v prípade ovdovených osôb stratil. Stále však mali o 24 percent nižšie riziko vzniku demencie tí ľudia, ktorí nikdy neboli zosobášení, a o 17 percent menej tí, ktorí boli rozvedení. Tieto zistenia naznačujú, že niektoré z týchto rozdielov sú spôsobené faktormi, ktoré nesúvisia s rodinným stavom, a teda nejde o dôkaz priamej príčiny a následku.

Výskumníci sa domnievajú, že slobodní ľudia si možno lepšie udržiavajú sociálne väzby, ktoré môžu odvrátiť demenciu, pričom by sme do úvahy mali brať aj zdravotné dôsledky nešťastných manželstiev. Mnohí ľudia sú po rozvode šťastnejší a spokojnejší so životom, pretože predtým boli v nefunkčnom vzťahu. Navyše slobodní ľudia sa častejšie stretávajú s priateľmi ako ľudia v manželstve, ktorí na to zrejme nemajú až tak veľa času.

Zdroj: Science Alert

(RR)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky

Mediálni partneri

ÁMOS vision FonTech Startitup