Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Zabúdate, prečo ste prišli do miestnosti? „Efekt dverí“ má vedecké vysvetlenie

VEDA NA DOSAH

Vedcom sa podarilo zistiť konkrétne príčiny zabúdania pri prechode z miestnosti do miestnosti. Nie je za tým staroba ani chybná pamäť.

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphotos.com. Autor: fcscafeine

Ak sa vrátime do prvej miestnosti a zopakujeme naše kroky, často nám to pomôže spomenúť si. Zdroj: iStockphotos.com. Autor: fcscafeine

Nebojte sa, nie ste v tom sami. Mnohým sa stáva, že po príchode do inej miestnosti zabudnú, čo vlastne chceli urobiť. Jav sa nazýva efekt dverí. Kognitívny neurovedec Dr. Christian Jarrett vysvetľuje, ako sú naše myšlienky zraniteľné voči efektu dverí. Na tému upozornil portál Science Focus.

Trojdielne vysvetlenie

Tento jav od roku 2006 skúmajú psychológovia z University of Notre Dame v Indiane. V jednej štúdii použili virtuálnu realitu, aby dokázali, že pamäť ich dobrovoľníkov na predmety v miestnosti sa zhoršila, keď prešli dverami do inej miestnosti.

Výskumníci navrhujú trojdielne vysvetlenie:

  1. naše myšlienky sú rozdelené do epizód (prostredí);
  2. je pre nás zložitejšie spomenúť si na informácie z predchádzajúcich epizód;
  3. kritické je, keď prejdeme dverami, čím sa vytvorí nová epizóda alebo hranica udalosti, a to nám sťaží spomenúť si na náš účel, ktorý bol uložený v predchádzajúcej myšlienkovej epizóde.

Problém nie je len vo dverách

Výskumom efektu dverí sa zaoberali aj vedci z Queenslandskej univerzity, ktorí sa pri experimentoch zamerali aj na iné prvky. Zistili, že prechod dverami, ktoré spájali dve vizuálne identické miestnosti, väčšinou neovplyvnil pamäť – zrejme práve preto, lebo nebol dostatočne zmenený kontext na vytvorenie významnej hranice udalosti. Až keď výskumníci rozptýlili svojich dobrovoľníkov zadaním sekundárnej úlohy, dvere medzi rovnakými miestnosťami pamäť ovplyvnili.

Tím z Queenslandu tvrdí, že príčinou je najmä zaneprázdnená myseľ, ktorá myslí naraz na viacero vecí, vtedy máme sklon prísť do miestnosti a zabudnúť, prečo sme prišli. Vedci tiež naznačujú, že efekt dverí sa s väčšou pravdepodobnosťou vyskytne vtedy, keď dôjde k výraznej zmene prostredia, napríklad ak prejdete z obývačky do záhrady.

Eliminovať tento jav možno tak, že sa budeme sústrediť iba na jednu vec.

Zdroj: Science Focus, Memory Lab, BMC Psychology,

(LDS)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky

Mediálni partneri

ÁMOS vision FonTech Startitup