Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Výroba nanovlákien, sledovanie baktérií. SAV zorganizuje letnú školu pre mládež

VEDA NA DOSAH

Vybraní žiaci a vybrané žiačky budú pod vedením vedcov z akadémie pracovať na vlastných projektoch a experimentovať v laboratóriách.

Ilustračná fotka žiakov v laboratóriu. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračná fotografia žiakov v laboratóriu. Zdroj: iStockphoto.com

Slovenská akadémia vied (SAV) pozýva žiakov vo veku od desať do pätnásť rokov, ktorí majú neustály hlad po vedomostiach, do svojich laboratórií. Občianske združenie All4Science, ktoré spája popularizátorov z radov vedcov akadémie, po pandemickej prestávke organizuje druhý ročník Letnej školy mladých vedcov 2021.

Účastníčky a účastníci dostanú príležitosť zoznámiť sa s vedeckým prostredím. Taktiež si zábavnou formou prehĺbia poznatky a získajú praktické zručnosti z oblasti biológie, chémie, fyziky, informatiky a programovania. Registrácia je otvorená do 15. júna 2021.

Podnetná skúsenosť

„Stretnutia s reálnymi vedcami, ktorí robia skutočnú vedu, sú najdôležitejšie práve v mladosti, lebo vtedy si vytvárame vzory. Keď vedecký pracovník dieťa zaujme, môže v žiakovi do významnej miery naštartovať spôsob uvažovania, ktorý bude blízky racionalite. Možno bude mať aj naštartovanú cestu a povie si, že tadiaľ chce ísť, lebo sa mu to páči,“ zdôraznil predseda SAV Pavol Šajgalík. Práca so žiakmi základných škôl je podľa neho jedna z najdôležitejších popularizačných aktivít akadémie.

Podmienkou účasti na Letnej škole mladých vedcov je vyplnenie prihlasovacieho formulára na stránke združenia a opísanie vlastnej predstavy vedeckého projektu. Zástupcovia SAV následne prihlášky posúdia a vyberú pätnásť žiakov, ktorí si potom v termíne od 19. do 23. júla 2021 vyskúšajú prácu v skutočnom vedeckom laboratóriu.

Mladí výskumníci budú podľa svojich preferencií rozdelení do malých skupín. Pod vedením vedcov z ústavov akadémie budú pracovať na vlastných projektoch, experimentovať v laboratóriách a prezentovať svoje vedecké výsledky na záverečnej absolventskej konferencii.

„Žiaci budú môcť napríklad naprogramovať robotickú hlavu, zostrojiť aparatúru na chemické vyvíjanie vodíka, premieňať plastový odpad na nanovlákna, pozorovať baktérie, proteíny či bunkové kultúry pod mikroskopom, skúšať vlastnosti kovov aj raziť mince,“ vysvetlil člen organizačného tímu Martin Nosko z Ústavu materiálov a mechaniky strojov. Dodal, že súčasťou Letnej školy mladých vedcov je aj bohatý večerný program.

Banner k letnej škole mladých vedcov 2021.

Banner k letnej škole mladých vedcov 2021.

Zapojili sa viaceré ústavy SAV

Do Letnej školy mladých vedcov 2021 sa zapojili viaceré ústavy SAV. Patria medzi ne Ústav polymérov, Ústav informatiky, Ústav materiálov a mechaniky strojov, Ústav anorganickej chémie, Ústav molekulárnej biológie či Virologický ústav. Letná škola mladých vedcov 2021 bude prebiehať za dodržania platných epidemiologických opatrení.

Projekt podporil aj youtuber The Bača, ktorý navštívil Ústav molekulárnej biológie a vyskúšal si prácu v laboratóriách. Vo vlogu, ktorý nájdete na jeho youtubovom kanáli, si môžete pozrieť, ako sa mu v tomto prostredí darilo.

Viac informácií o Letnej škole mladých vedcov 2021 nájdete na webe občianskeho združenia All4science.

Zdroj: Tlačová správa SAV

(MAT)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky