Ak ste si nestihli v pondelok zapnúť livestream prednášky neurológa Martina Kucharíka o spánku a jeho vplyve na ľudský organizmus, môžete tak spraviť teraz. Prinášame vám záznam prednášky, ktorá sa konala v rámci Týždňa vedy a techniky 2020.
Spánok vyzerá ako pomerne jednoduchá činnosť. Ak je človek unavený, proste si pospí. Tak by to v ideálnom prípade malo vyzerať, no často to tak nie je. „Všetci by sme chceli spať zdravo, dostatočne dlho a hlboko. Bohužiaľ, nežijeme v jaskyni, kde jediné svetlo je to slnečné a aj preto sa nám objavujú poruchy spánku,“ hovorí Martin Kucharík v prednáške a dodáva, že stopercentne mal každý dospelý človek aspoň raz v živote problém so spánkom.
„Problém so spaním je medziodborový problém. Týka sa dýchania, krvného obehu, psychológie, ale aj telesných funkcií, preto sa do liečby porúch spánku zapájajú rôzne oblasti medicíny. Je to tiež problém, ktorým sa lekári zaoberajú maximálne sto rokov a to je na medicínu veľmi krátky čas,“ hovorí neurológ vo svojej prednáške.
V posledných dekádach sa neustále znižuje priemerná dĺžka nočného spánku. Naopak, zvyšuje sa výskyt porúch spánku. Viac o tom, ako sa dá vyliečiť nespavosť, ako vyzerá spánková hygiena, sa dozviete vo videu.
MUDr. Martin Kucharík vyštudoval I. lekársku fakultu Karlovej univerzity v Prahe. Pôsobil na Neurologickej klinike I. lekárskej fakulty Karlovej univerzity, vo Všeobecnej fakultnej nemocnici v Prahe a tiež na II. neurologickej klinike Lekárskej fakulty UK a UNB v Bratislave. Neskôr sa ako neurológ v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave začal špecializovať na cievne ochorenia mozgu. Od novembra 2017 v Bratislave rozvíja s tímom multiodborových špecialistov komplexné neurointervenčné pracovisko – Centrum intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby (CINRE).
(TL)
Video: Matej Pok, CVTI SR