Ľudia vyhľadávajú zmenené stavy vedomia najmenej tisíc rokov. Dnes sa technikám, ktoré ich dokážu navodiť, začína otvárať aj moderná veda.
Ľudia vyhľadávajú zmenené stavy vedomia najmenej tisíc rokov. V roku 2019 bol pri archeologických vykopávkach v jednej bolívijskej jaskyni objavený kožený vak zhotovený z troch líščích ňufákov.
Analýza jeho vnútra odhalila stopy DMT, kokaínu vyrobeného pravdepodobne z listov koky a ďalších psychoaktívnych látok. Váčok z obdobia rokov 900 až 1170 bol zabalený do zväzku s malými špachtličkami z lamej kosti, drevenými šnupavými tabletami a pestrofarebnou čelenkou.
Ayahuasca – poklad peruánskych Indiánov
Jeden z najznámejších odvarov, ktorý ľudia odjakživa užívali s cieľom terapie v zmenenom stave vedomia, sa pripravuje varením obrej liany Banisteriopsis caapi s listami kra Psychotria viridis. Jeho názov, ayahuasca (odvodené zo slov aya – duša a wasca – liana), pochádza z kečuánčiny, ktorou v Andách hovorí mnoho domorodých obyvateľov. V preklade môže mať pojem ayahuasca viacero významov, medzi nimi napríklad liana duše, ale aj povraz smrti.
Psychotropný nápoj peruánskych šamanov je taký silný, že ľudia, ktorí sa ho napijú, často hovoria nielen o silných halucináciách, ale aj o zážitkoch blízkych smrti, kontakte s bytosťami z vyšších dimenzií či o cestách alternatívnymi realitami, ktoré od základov menia život.
S podporným stanoviskom k DMT dnes prichádza aj moderná veda: táto látka zrejme dokáže naozaj liečiť.
Nová štúdia britských vedcov teraz ukázala, čo presne sa deje s mozgom po užití hlavnej zložky ayahuascy – silne psychotropnej látky dimetyltryptamínu (DMT).
Normálne hierarchické usporiadanie mozgu sa rozpadáva, jeho elektrická aktivita sa zrazu stáva anarchickou a prepojenie medzi jeho jednotlivými oblasťami sa zintenzívňuje najmä medzi tými, ktoré majú na starosti funkcie vyššej úrovne ako plánovanie, jazyk, pamäť, komplexné rozhodovanie či predstavivosť – tá sa u ľudí vyvinula ako posledná.
Prepája jednotlivé časti mozgu
Podľa vedúceho skupiny výskumníkov z Imperial College London čím intenzívnejší zážitok jedinec po užití ayahuascy zažíva, tým viac sa jednotlivé oblasti jeho mozgu prepájajú.
„Zistili sme, že DMT rozbíja základné mozgové siete, ktoré sa potom od seba menej líšia. Vidíme aj to, že sa rozpadajú hlavné rytmy mozgu, ktoré plnia prevažne inhibičnú, obmedzujúcu funkciu. V zhode s tým sa mozgová aktivita stáva neusporiadanejšou a informačne bohatšou,“ vysvetlil neurológ a psychiater z Kalifornskej univerzity v San Franciscu Carhart-Harris.
Vedci pritom predpokladajú, že schopnosť učiniť mozgovú aktivitu plynulejšou a pružnejšou môže byť podľa sľubných klinických prieskumov aj novou metódou liečby depresie.
V rámci novej štúdie skúmali 20 dobrovoľníkov, ktorí boli vhodní z fyzickej i zo psychickej stránky na aplikáciu DMT. Výskumníci ich rozdelili na dve skupiny, pričom jednej vpichli 20-miligramovú injekciu DMT a druhej placebo. Pred podaním účinnej látky či placeba a po ňom monitorovali ich mozgovú aktivitu pomocou EEG a fMRI. Dobrovoľníci zároveň poskytovali aktuálne informácie o tom, aký intenzívny zážitok pociťovali.
Ukázalo sa, že látka im vyvolala neuveriteľne silné zážitky. „Opisovali, že opúšťajú tento svet a prenikajú do nejakého iného, ktorý je neuveriteľne pohlcujúci a veľmi zložitý, niekedy obývaný inými bytosťami, o ktorých majú pocit, že by nad nimi mohli mať zvláštnu moc, ako bohovia,“ povedal Carhart-Harris.
Potrebujú sa dozvedieť viac
Napriek tomu, že skeny mozgu poskytli vedcom bezprecedentný pohľad na ľudský mozog po užití DMT, stále sa zhodujú, že sa potrebujú o účinkoch látky dozvedieť viac.
„Máme podozrenie, že zatiaľ čo novšie, vyvinutejšie aspekty mozgu sa pod vplyvom DMT dysregulujú, staršie systémy v mozgu môžu byť deinhibované,“ skonštatoval Carhart-Harris. „Podobné veci sa dejú v sne. Toto je len začiatok rozlúsknutia otázky, ako funguje DMT,“ dodal kalifornský odborník.
Vedci predpokladajú, že nielen samotný hlboký psychedelický zážitok môže upraviť mozgovú aktivitu do väčšej flexibility a spraviť ju plynulejšou. Sľubné sú totiž aj výsledky pacientov z raných klinických štúdií, ktorým na liečbu depresie podávali DMT, pričom ju kombinovali so psychoterapiou.
„DMT pôsobí krátkodobo, takže je to v porovnaní so psilocybínom (aktívnou zložkou niektorých húb) a LSD, ktorý môže trvať šesť až desať hodín, veľmi flexibilný nástroj,“ povedal psychiater a doktor neurovied Christopher Timmermann z Imperial College London.
Zmenený stav vedomia si navodíte aj obyčajným dýchaním
So zmenenými stavmi vedomia pracujú dnes v čoraz väčšej miere aj terapeuti špecializovaní na holotropné dýchanie. Techniku sú oprávnení používať iba tí, ktorí získali certifikát Grof Transpersonal Training, v žiadnom prípade sa nesmie praktizovať na vlastnú päsť.
Pacient, ktorý sa na takúto terapiu podujme, si dokáže navodiť stav zmeneného vedomia len pomocou dýchania. Ide o jednu z metód transpersonálnej psychológie, ktorej zakladateľom je americký psychiater českého pôvodu Stanislav Grof, dnes svetovo uznávaná autorita v tomto odbore. Výskum na pacientoch so zmeneným stavom vedomia realizoval viac ako 60 rokov, najprv v Československu, neskôr v USA.
Holotropný znamená smerujúci k celistvosti. Na navodenie zmenených stavov vedomia sa v tomto prípade využíva metóda zrýchleného dýchania v kombinácii s evokačnou hudbou. Stavy, ktoré zrýchlené dýchanie bezprostredne prinesie, otvárajú človeku prístup k všetkým rovinám ľudských zážitkov, umožňujú spoznávať korene nášho neproduktívneho správania, potlačovaných emócií a energií, ktoré sa v tomto procese uvoľňujú a pretvárajú.
Čím ďalej, tým viac sa ukazuje, že zmenené stavy vedomia dokážu ľuďom trpiacim širokým spektrom ochorení či diskomfortov skutočne pomôcť, navyše neinvazívnym spôsobom. Aby si tieto techniky získali dôveru väčšieho počtu odborníkov, budú ešte potrebné ďalšie klinické štúdie. Zadosťučinením však je, že vedci, ktorí zmenené stavy vedomia a látky či terapie, ktoré ich navodzujú, dlho odmietali, sa dnes začínajú tejto pradávnej múdrosti postupne otvárať.
Kto je Stanislav Grof?
Stanislav Grof, narodený 1. júla 1931 v Prahe, je americký psychiater českého pôvodu s viac ako 60-ročnou praxou vo výskume neobyčajných stavov vedomia a jeden zo zakladateľov a hlavných teoretikov transpersonálnej psychológie. Tá vychádza z predstavy, že vedomie je niečo, čo existuje mimo nás a nezávisle od nás, niečo, čo sa vo svojej podstate neviaže na hmotu.
Titul doktor medicíny získal na Lekárskej fakulte Karlovej univerzity v Prahe a PhD. obhájil na Československej akadémii vied. Postupne získal čestné doktoráty aj na Vermontskej univerzite v Burlingtone, v Inštitúte transpersonálnej psychológie v Palo Alto v Kalifornii a na Svetovej budhistickej univerzite v thajskom meste Bangkok.
Svoj prvotný výskum o klinickom využití psychedelických látok zrealizoval na Ústave psychiatrického výskumu v Prahe, kde bol hlavným výskumným pracovníkom programu a systematicky skúmal heuristický a terapeutický potenciál LSD a ďalších psychedelických látok. V roku 1967 získal štipendium od Fondu nadácie pre výskum v oblasti psychiatrie v New Havene v Connecticute a bol pozvaný ako klinický a vedecký pracovník na Univerzitu Johnsa Hopkinsa a výskumné oddelenie nemocnice Spring Grove v Baltimore v americkom štáte Maryland. Dva roky nato sa stal zastupujúcim profesorom psychiatrie na Univerzite Johnsa Hopkinsa a pokračoval vo svojej práci ako vedúci psychiatrického výskumu vo výskumnom stredisku v marylandskom Catonsville.
So štúdiom techniky, ktorú neskôr nazval holotropné dýchanie, začal v USA po tom, čo tam postavili LSD mimo zákona. Hľadal alternatívne spôsoby zmeny vnímania, študoval techniky starých prírodných kultúr a orientálnych duchovných tradícií. Inšpiroval sa obradmi, meditáciami i šamanskými rituálmi.
Počas svojho výskumu pozoroval, ako sú jeho pacienti, obvykle ťažkí alkoholici a ľudia so smrteľnými diagnózami, prostredníctvom hyperventilácie schopní dosiahnuť podobnú zmenu stavu vedomia ako pod účinkom LSD a vďaka zmene vedomia sú následne schopní krok za krokom odhaľovať svoje skryté traumy a postupne ich liečiť.
Stanislav Grof je zakladateľom Medzinárodnej transpersonálnej asociácie (ITA), ktorej prezidentom bol niekoľko desaťročí. V roku 1993 si prevzal čestné ocenenie od Asociácie pre transpersonálnu psychológiu (ATP) za priekopnícku úlohu v histórii vedného odboru transpersonálnej psychológie. V roku 2007 získal ocenenie od Nadácie Dagmar a Václava Havlovcov VIZE 97. O tri roky dostal ocenenie Thomasa R. Vernyho od spoločnosti pre prenatálnu psychológiu (APPPAH). Tvorcovia sci-fi filmu Projekt Brainstorm (1983) Metro-Goldwyn-Mayer a mysteriózneho seriálu Milénium (1996 – 1999) 20th Century Fox Grofa prizvali do tímu ako konzultanta pre špeciálne efekty.
Zdroje: The Guardian, Holos Centrum, čt24