Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Temný empat: šikovný manipulátor zákernejší ako narcista

Zuzana Šulák Hergovitsová

Navonok sa temný empat tvári starostlivo a chápavo. V skutočnosti však druhými manipuluje pod rúškom empatie.

Jedným zo znakov osobnosti temného empata je narcizmus.

Temní empati manipulujú druhými, sledujúc svoj prospech. Zdroj: iStockphoto.com. Autor: solar22

O narcistoch sa toho už popísalo pomerne veľa. Podľa psychológa Roberta Tomšika ide o ľudí, „ktorí sa stretávajú s pocitom nadmernej dôležitosti a majú hlbokú potrebu obdivu. Cítiť s inými dokážu len vo veľmi malej miere alebo to nedokážu vôbec“. Ak vás téma narcizmu zaujíma viac, prečítajte si rozhovor s psychológom Robertom Tomšikom na našom portáli Veda na dosah.

Narcista má len veľmi malú schopnosť vcítiť sa do druhých. Temný empat to dokáže, pričom mu ale nejde o toho druhého, ale o vlastné záujmy. Je to totiž šikovný manipulátor, ktorý empatiu využíva na to, aby človeka lapil ako pavúk do svojej siete a postupne ho dostal tam, kam potrebuje.

Empat verzus temný empat

Empatia, schopnosť vcítiť sa do iných, je sama o sebe pozitívna. Ak vám nie je ľahostajné, ako sa cítia ľudia okolo vás, dokážete sa vcítiť do ich prežívania a problémov, často fungujete ako bútľavá vŕba a v snahe pomôcť zabúdate na svoje potreby, pravdepodobne patríte medzi empatov a máte vysokú schopnosť empatie.

Aj medzi empatmi sa však nájdu takí, ktorí svoju schopnosť empatie zneužívajú na dosiahnutie svojich cieľov a pod rúškom pomoci ostatnými manipulujú. Psychológia ich označuje ako takzvaných temných empatov.

Ide tak, ak si pomôžeme prirovnaním zo zvieracej ríše, o vlka v ovčom rúchu. Temný empat svoju schopnosť porozumieť pocitom iných zneužíva proti nim samotným a vo svoj prospech. Temní empati majú často aj narcistické črty. Znie to možno ako paradox, ale empatia a narcizmus sa nevylučujú.

Temná triáda

Temní empati boli prvýkrát identifikovaní v štúdii s názvom The Dark Empath: Characterising dark traits in the presence of empathy z roku 2021, ktorá bola uverejnená v časopise Personality and Individual Differences. Výskumníci osobnosť definovali ako „nový psychologický konštrukt“ týkajúci sa osôb, ktoré majú vysokú mieru empatie spolu s takzvanými temnými črtami (dark traits). Podľa stránky Psychology Today vykazuje temná empatická osobnosť okrem empatie aj vysokú úroveň narcizmu, psychopatie a machiavelizmu.

Spomínaná kombinácia narcizmu, psychopatie a machiavelizmu sa označuje ako temná triáda. Ak k tomu pridáme empatiu, dostaneme mix, ktorý je podstatou takzvaného temného empata.

Ide o osobnosť, ktorá si je plne vedomá svojho konania. Schopnosť empatie jej umožňuje manipulovať s okolím. Namiesto toho, aby svoje schopnosti využívala v prospech dobra, používa ich na to, aby škodila.

V praxi sa to prejavuje tak, že sa dotyčné osoby navonok tvária starostlivo a empaticky, v skutočnosti však sledujú svoje vlastné ciele a prejavovanú empatiu využívajú na presadzovanie vlastných záujmov.

Temný empat je šikovný manipulátor.

Temný empat je šikovný manipulátor. Zdroj: iStockphoto.com. Autor: ArtemisDiana

Dva typy empatie

Existujú dva základné komponenty empatie: emocionálna (označovaná aj ako afektívna) a kognitívna empatia. Afektívna empatia sa vyznačuje schopnosťou vnímať pocity druhých. Pociťujeme šťastie, keď je šťastný niekto iný, alebo hnev či smútok, ak ho cíti iná osoba, pričom druhý človek nemusí byť nutne prítomný. Ide teda o našu emočnú odpoveď na rozpoloženie iného človeka. Svoju úlohu pri afektívnej empatii zohráva aj skúsenosť.

V prípade kognitívnej empatie si dokážeme predstaviť, prečo druhí cítia to, čo cítia, nemáme však recipročné pocity. Dokážeme sa na veci pozrieť z perspektívy druhých ľudí, racionálne chápeme ich pocity. Táto mentálna zmena perspektívy je tiež podstatným základom taktu.

Nedostatok empatie (konkrétne afektívnej) je jedným z hlavných znakov klinickej psychopatie a jedným z vysvetlení násilného správania psychopatov.

Kto sú temní empati?

Spomínaná štúdia z roku 2021 zahŕňala takmer 1000 respondentov. Tí vyplnili dotazník zameraný na temnú triádu a empatiu. Vedci potom použili takzvanú analýzu latentného profilu a vytvorili skupiny osôb s rôznymi profilmi určitých kombinácií vlastností.

Temní empati tvorili jednu zo štyroch skupín. Mali vysoké skóre, čo sa týka temných osobnostných čŕt, ale aj empatie. Išlo o približne 20 percent respondentov skúmanej vzorky. Tieto osoby dosiahli všeobecne vyššie skóre v kognitívnej i afektívnej empatii ako všetky ostatné skupiny.

Výskum tiež ukázal, že temní empati nie sú takí agresívni ako osoby zo skupiny temnej triády. Boli však agresívnejší ako bežní empati, najmä čo sa týka pasívnej agresie. Mali tendenciu ubližovať, manipulovať, používali zlomyseľný humor a vyvolávali v iných pocity viny. Podľa výskumníkov u nich schopnosť empatie zmierňovala agresivitu, neeliminovala ju však celkom.

Temní empati medzi nami

Temní empati sa nachádzajú vo všetkých oblastiach života. Na tej najvyššej úrovni to môže byť napríklad politik, ktorý predstiera záujem, len aby si získal priazeň voličov.

Môžeme ich stretnúť na pracovisku, môže to však byť aj niekto zo susedov alebo z našich blízkych. Pre schopnosť predstierať dobrý úmysel a naladiť sa na svoj „cieľ“ sú ťažko odhaliteľní.

Podľa výsledkov štúdie sú extrovertnejší ako všetky ostatné skupiny. Majú tendenciu byť spoločenskí a aktívni. Za toto pravdepodobne vďačia empatickej stránke svojej osobnosti.

Okrem toho majú sklony k neuroticizmu, nie však k depresiám, úzkosti ani stresu. Neuroticizmus sa u nich prejavuje skôr ako hnev, nepriateľstvo alebo pochybovanie o sebe samom. Temní empati totiž majú na seba oveľa prísnejšie kritériá než skupina temnej triády.

Varovné signály

Aj keď je ťažké ich odhaliť, existujú určité varovné signály, na ktoré si treba dať pozor, ak máte o niekom pochybnosti. Treba takpovediac čítať medzi riadkami. Všímajte si, či je prejavovaná pozornosť a láskavosť naozaj nezištná alebo predsa len existuje aj iný, skrytý motív než iba láska k blížnemu. Varovným znamením môže byť tiež to, ak osoba vo vás vyvoláva pocit viny, keď veci nejdú podľa plánu.

Nahliadnuť pod pokrievku vám umožní i to, ako sa človek správa k iným ľuďom, či už ide o náhodné stretnutia, alebo o ľudí z jeho okolia. Čo-to napovie tiež to, ako hovorí o svojich priateľoch a známych. Vyberá si svojich priateľov na základe nejakého skrytého motívu? Zabáva sa na účet druhých, aby ich znevážil? Je milý len k niektorým ľuďom a zlý k iným? Toto všetko sú indície, ktoré podľa psychologičky a hlavnej autorky štúdie Nadje Heymovej z Nottingham Trent University prezrádzajú o človeku viac a pri nahliadnutí za fasádu môžu odhaliť aj temného empata.

Zdroj: The Guardian, Psychology Today, Union.sk, Spektrum.de, Dennik.cz, Psychologie Heute

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky