Agresívna jazda ide ruka v ruke s dopravnými nehodami. Esenciálny olej z mäty piepornej takéto správanie utlmuje.
Ak vás rozčuľujú ostatní vodiči alebo stavy slovenských vozoviek, vedci ponúkajú riešenie. Prišli totiž na to, ktorý typ osviežovača vzduchu je najlepší na zahnanie pocitov hnevu a agresivity. Prekvapujúco nejde o známu a upokojujúcu levanduľu.
Podľa nového výskumu publikovaného v časopise Human Psychopharmacology: Clinical and Experimental by aróma esenciálneho oleja z mäty piepornej mala pomôcť znížiť agresívne správanie a stres pri šoférovaní.
Agresívne správanie na ceste je nebezpečné
Agresívne správanie, a to najmä jeho impulzívna forma nie je súčasťou len klinickej, ale aj širšej populácie ľudí. Stretnúť sa s ňou môže naozaj každý. Jednou z oblastí, kde je čoraz väčším spoločenským problémom, je šoférovanie. Výskumy ukázali, že agresivita a nervózne správanie je významným faktorom, ktorý za volantom predchádza porušovaniu pravidiel a zintenzívňuje riskantné správanie. Agresívna jazda je nebezpečná a priamo ovplyvňuje účastníkov cestnej premávky. K jej najčastejším prejavom patrí prekročenie rýchlosti, nedodržiavanie dostatočnej vzdialenosti a rýchle menenie pruhov.
Agresívna jazda ide ruka v ruke s dopravnými nehodami. Podľa AAA Foundation for Traffic Safety hrá úlohu v 54 percentách všetkých smrteľných nehôd motorových vozidiel.
Upokojujúce rastliny
Korene terapeutického využitia rastlín a éterických olejov majú bohatú históriu. Zmienky o používaní rastlín na zdravotné účely siahajú najmenej do roku 1800 pred Kristom. Súčasný výskum ukázal, že aromaterapia éterickými olejmi môže byť účinnou liečbou symptómov niektorých ťažkostí.
Esenciálny olej je koncentrovaná kvapalina obsahujúca prchavé aromatické zlúčeniny z rastlín. Tieto oleje sa zvyčajne získavajú destiláciou alebo inými metódami, ako je extrakcia rozpúšťadlom alebo lisovanie za studena. Esenciálne oleje sú vysoko aromatické a ich uplatnenie nájdeme v rôznych oblastiach vrátane aromaterapie, parfumérie a liečivých aplikácií.
Mäta má pozitívne účinky
Do štúdie sa zapojili študenti z anglických univerzít pod zámienkou, že ide len o experiment využitia virtuálnej reality (VR) na simuláciu jazdy. Pred simuláciou a po jej skončení im dali vyplniť dotazník, v ktorom mali na päťbodovej škále uviesť, ako agresívne, ostražito, šťastne, vystresovane a pokojne sa cítia. Na začiatku vytvárala simulácia pokojné prostredie, postupom času menila rôzne okolnosti na vozovke tak, aby na strane účastníkov vyvolala agresívne a nervózne správanie.
Z výsledkov vyplynulo, že aróma v prostredí auta počas šoférovania môže mať priaznivé účinky. Probandi, ktorí boli obklopení mätovou arómou, sa správali skoro o 17 percent menej agresívnejšie a cítili sa pokojnejšie a ostražitejšie v porovnaní s tými, ktorí sa nachádzali v prostredí bez arómy.
Esenciálny olej z mäty piepornej obsahuje množstvo prchavých, potenciálne aktívnych zložiek vrátane 1,8-cineolu, mentónu, izomentónu, mentolu, mentylacetátu a karyofylénu. Pri jednotlivom skúmaní vedci zistili, že tieto zlúčeniny majú povzbudivý efekt na správanie myší. Navyše pôsobia antidepresívne a majú pozitívny vplyv na úzkosť.
Pri vdychovaní arómy esenciálneho oleja sa jeho zložky dostanú cez pľúca do krvného obehu a prechádzajú cez hematoencefalickú bariéru do mozgu, kde pôsobia na neuróny podobným spôsobom ako iné liečivá.
Zdroj: DOI: 10.1002/hup.2865, DailyMail
(JM)